Türkiye'de pazarlanan bazı ticari çocuk mamalarındaki B1, B2, B6, niasin ve C vitaminleri miktarlarının araştırılması
Investigation of vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6, nicotinamide and vitamin C contents of some commercial infant sold on the Turkish market
  1. Tez No: 23978
  2. Yazar: AYNUR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YURTYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
6. ÖZET Araştırmada Türkiye'de pazarlanan 145 adet ticari çocuk mamasının Bj, 62» Bg niasin ve C vitaminleri içerikleri saptandı, elde edilen veriler etiket değerleri ve GMTde önerilen değerle kıyaslandı. Mama guruplarında hesaplanan ortalama B ı ve 82 vitaminleri miktarlarının etiket değerlerinden yüksek ve aradaki farklann önemli olduğu, ortalama Bg vitamini miktarlarının etiket değerlerinden yüksek, farklann Guigoz marka mama gurubunda önemsiz diğer mama guruplarında önemli bulunduğu, ortalama niasin miktarlarının Guigoz marka mama gurubunda etiket değerinden düşük diğer mama guruplarında yüksek bulunduğu ve aradaki farklann mama gruplannın tümünde önemli olduğu, ortalama C vitamini rniktarlanmn ise tüm mama guruplannda etiket değerlerinden yüksek, aralarındaki farklann Sekmama gurubunda önemsiz diğer mama guruplannda ise önemli olduğu belirlendi. Mama guruplannm ortalama B}, 62» Bg, niasin ve C vitamini miktarlan GMTde önerilen değerlerle kıyaslandığında, tümünde hesaplanan ortalama vitamin değerlerinin GMT değerlerinden yüksek olduğu ancak aradaki farklann Nutrilon mama gurubunda niasin için önemsiz, diğer vitaminler için önemli ve diğer mama guruplannda tüm vitaminler için önemli olduğu saptandı.123 Yapılan analizler sonucu her bir mama gurubunda saptanan Bj, 62, B g, niasin ve C vitamini miktarlarından etiket değerlerine eşit, etiket değerlerinden düşük ve yüksek değer gösterenlerin % oranlan belirlendi. Ayrıca analize alman 145 adet mama örneğinde saptanan vitamin miktarları GMT de önerilen değerlere göre değerlendirildi, GMT değerine eşit, GMT değerinden düşük ve yüksek değer gösterenlerin % oranlan saptanarak örneklerin %4,14 ünde Bj, % 2,76 sında Bg, % 6,90 ında niasin, % 2,76 sında C vitaminleri miktarlarının GMT de verilen değerlerden düşük geri kalan örneklerde yüksek olduğu, 82 vitamininin ise örneklerin % 0,69 unda GMT değerine eşit, geri kalan örneklerde yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Vitamin Bj, Vitamin B2, Vitamin Bg, Nicotinamide and Vitamin C Contents of Some Commercial Infant Formulas Sold on The Turkish Market In this study, Vitamins Bj, B2, Bg, nicotinamide and C contents of 145 commercial infant formulas sold on the market were determined and the results were compared with label declarations and Turkish Food Regulatious. In infant formula groups, arithmetic means for vitamin Bj and B2 contents were higher than label declarations and the differences were significant; arithmetic means for vitamin B-6 contents were also higher than label declarations, the differences being insignificant in the Guigoz infant formula group, but significant in the other groups; arithmetic means for nicotinamide contents were lower than label declarations in the Guigoz infant formula group and higher in the other groups differing significantly in all groups; arithmetic means for vitamin C contents were higher than label declarations in all groups differences being insignificant in the Sekmama group and significant in the other groups. When compared with Turkish Food Regulations, the arithmetic means for vitamins Bj, B2, Bg, nicotinamide and C contents of all groups were found to exceed the limits given in the regulations, the differences being insignificant for nicotinamide in the125 Nutrilon group and significant in the rest of the vitamins in this group whereas the differences were significant for all of the vitamins determined in the other groups. In each infant formula group, the % distiribution of the Samples in compliance with the limits given in the Turkish Food Regulations with respect to the determined amounts of Vitamins Bj, B2, Bg, nicotinamide and C were obtained. Consequently the vitamin contents of the 145 infant formula samples were evaluated with respect to Turkish Food Regulations and % distribution of the samples conforming to the limits given in regulations were obtained. The results showed that vitamin Bj contents in 4.14 %, vitamin Bg contents in 2.76 %, nicotinamide contents in 6.90 %, vitamin C contents in 2.76 % of the samples lower than the limits given in the regulations whereas these were higher in the rest of the samples. On the other hand, vitamin B-2 contents of 0.69 % of the samples were equal to the value given in the regulations and higher in the rest of the samples.