Yetişkin bireylerin algılanan duygusal istismar düzeyleri
Levels of adults? perceiving emotional abuse
- Tez No: 239854
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTMAN ERSANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin algıladıkları duygusal istismar düzeyleri cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyine göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Samsun Merkezde ikamet eden 510 yetişkin birey oluşturmaktadır.Araştırmanın veri toplama aşamasında, yetişkin bireyler tarafından algılanan duygusal istismar düzeyini belirlemek amacıyla ?Yetişkin Bireyler İçin Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği? ve ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda algılanan duygusal istismar düzeyinin yaşa göre değişiklik göstermediği; ancak algılanan duygusal istismar düzeyinin cinsiyete göre erkeklerde kadınlardan daha fazla olduğu saptanmıştır. Son olarak eğitim düzeylerine göre de bireylerin algıladıkları duygusal istismar düzeyleri anlamlı bir fark göstermiştir. Lise eğitimi almış yetişkinlerde algılanan duygusal istismar düzeyinin ilkokul, ortaokul, lisans eğitimi ve lisansüstü eğitim almış olan yetişkinlerden daha fazla olduğu saptanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yetişkin, algı, istismar, istismar çeşitleri, duygusal istismar.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of perceived emotional abuse by the adults were analyzed in terms of sex, age and educational grade. The sample of the study is constituted by 510 adults living in Samsun.During the data-obtaining phase of the study, ?a perceiving emotional abuse scale for adults? was used in order to indicate the level of emotional abuse perceived by the adults. In addition to that, ?a personal information form? was used.As a result of the analysis, it was found out that emotional abuse perception does not change according to age; however the level of emotional abuse perceived by men is in contrast to women much more. Consequently, the level of emotional abuse in individuals shows a meaningful difference when looked at their educational levels. It has been observed that the level of the perceived emotional abuse of high-school graduates are much more than those who are graduates of primary school, secondary school and those who have undergraduate and graduate education.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adult, perception, abuse, varieties of abuse, emotional abuse.