Edebiyatımızda pozitivist düşüncenin gelişmesi ve Güneş mecmuası
Development of positivist thought at our literature and Gunes magazine
- Tez No: 239858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN SAĞLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
?Edebiyatımızda Pozitivist Düşüncenin Gelişmesi ve Güneş Mecmuası? adlı tez çalışmasında güdülen gâye Türk edebiyatını ve düşünce dünyasını derinden etkileyen pozitivizm felsefesini daha anlaşılır kılabilmek ve Türk edebiyatı üzerindeki etkilerini Güneş Mecmuası ile birlikte değerlendirmektir.Pozitivizm felsefesinin tanımı, gelişimi ve ilk pozitivistler öncelikle anlatılmış daha sonra Türk kültüründeki modernleşme, Türk edebiyatındaki pozitivizmin serüveni açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türk edebiyatında pozitivist felsefenin öncüsü kabul edilen Beşir Fuat'ın editörlüğünü yaptığı Güneş Mecmuası'nın edebî kısımları Latin harflerine aktarılmış ve pozitivizm ile ilişkisi incelenmiştir. Türk edebiyatında pozitivizm süreci birçok koldan geliştiği için cemiyetler, dernekler, tercümeler ve dergilerin bu sürece katkıları ayrıntılı olarak verilmiş, Güneş Mecmuası değerlendirildikten sonra pozitivist düşüncenin Cumhuriyet dönemi ve sonrasındaki yansımalarına geçilmiştir.Tezin ?Sonuç? kısmında da genel bir değerlendirme yapılarak, tezde ulaşılan sonuçlar belirtilmiştir.ANAHTAR SÖZCÜKLERDüşünce, Pozitivizm, Auguste Comte, Beşir Fuat, Güneş Mecmuası
Özet (Çeviri)
Our aim together with Gunes Magazine is to evaluate its effects on Turkish Literature and to make clear understandable the philosophy of positivism deeply affecting thought world and Turkish Literature at thesis study named `Development of Positivist Thought at our Literature and Gunes Magazine?.Description, development of Positivism philosophy, and first positivists were firstly told, later modernisation on Turkish culture. Furthermore positivism experience at Turkish Literature were tried to explain and its relation to positivism was examined by transfering the literal parts of Gunes Magazine editored by Besir Fuat accepted the leader of positivism Philosophy at Turkish Literature to Roman letters.Contributions of societies, associates, translations and magazines were given in detail because positivism phase was developed in many ways. After evaluation of Gunes Magazine, reflects of Positivist Thought in Repuclic period was told.The results reached in thesis was given by making a general evaluation in the result part of the thesis.KEYWORDSThought, Positivism, Auguste Comte, Besir Fuat, Gunes Magazine