Rusya Federasyonu'nun Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik dış politikası
The foreing policy of Russian Federation on Turkic States
  1. Tez No: 239860
  2. Yazar: AZİZ AZİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
SSCB dağıldıktan sonra ortaya çıkan 15 Bağımsız Cumhuriyet kendi dışpolitikalarını belirlemek istemişlerdir. Rusya Federasyonu gerek BağımsızDevletler Topluluğu (BDT) aracılığıyla gerekse ikili münasebetleriyleSovyetler Birliği döneminde yönetiminde bulunan şimdinin BağımsızDevletlerine yeniden hakim olma mücadelesi vermektedir. YakınÇevre doktrini olarak ifade edilen ve Putin ile en güçlü döneminiyaşayan bu siyaset şimdi Medvedev'le devam etmektedir.SSCB'den sonra Bağımsız birer Devlet olma yolunda hayli mesafe alanTürk Cumhuriyetleri (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan,Türkmenistan) dış politikalarında çeşitli devletlerle münasebet kurmayaçalışmışlardır. Fakat Rusya Federasyonu bölgede etkisini kaybetmemek ve dahada artırmak üzere politikalar uygulamaktadır. Uyguladığı politikalarneticesinde yakın gelecekte de bölgede Rusya'nın ağırlığı hissedilmeyedevam edeceğe benzemektedir
Özet (Çeviri)
The 15 independent states that emerged after the demise of the USSR were eager to determine their own foreign policy. Whether it is by means of Commonwealth of Independent States (CIS) or one-to-one relations the Russian Federation continues its struggle to regain dominance over the Independent States, which were once under the rule of the Soviet Union. This policy, termed Close Vicinity doctrine that peaked its influence during the leadership of Putin nowadays continues its existence under the current president Medvedev.The Turkic States (Azerbaijan, Kazakhstan, Kırgızistan, Uzbekistan and Turkmenistan), which managed to gain significant pace in becoming an independent state after the USSR era, have endeavoured to establish relations with various countries in their foreign policies. However the Russian Federation appears determined in its policies to preserve and even increase its influence throughout the region. As a result of the policies it practices it would not be wrong to assume that Russia?s presence will be felt even more in the short term.