İşletmedeki bilgi altyapısının entelektüel sermayenin gelişimine etkisi ve bir uygulama
Effects of knowledge substructure on improvement of intellectual capital and an implementation
  1. Tez No: 239877
  2. Yazar: YASEMİN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde sermaye yoğun üretimin yerini bilgi yoğun üretimin almasınınsonucunda, ?bilgi? isletmelerin en önemli değeri haline gelmiş ve işletmenin maddiolmayan değerleri maddi değerlerinin önüne geçmiştir. İsletmeler artık en büyükönemi çalışanlar, ilişkiler ve süreçlerden oluşan ?entelektüel sermaye?ye vermektedir.Bu çalışmada entelektüel sermaye kavramı ve bilgi altyapısının entelektüelsermayenin gelişimi üzerine etkisi ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümündeTürkiye'nin önde gelen süt endüstrisi kuruluşlarından birinin çalışanları veyöneticilerinden anket yöntemi yoluyla işletmelerindeki entelektüel sermaye ve bilgialtyapı kaynaklarını kullanma yönetimleri hakkında veriler toplanmış ve toplananverilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçları bilgi altyapısıunsurlarını tanıyan ve bunları etkin olarak kullan işletmelerin entelektüel sermayeyapısı birikimlerinin fazla olduğunu göstermiştir. Bu birikim işletmelerin örgütkültürünü olumlu etkilemekte, çalışanların bağlılığını arttırmakta ve başarıyıgetirmektedir.
Özet (Çeviri)
Today intense capital production replaced by information dense production,?knowledge? has become the most significant component of the companies andimmaterial values of companies has switched places with material values. Companiesis now paying the biggest importance to intellectual capital which is composed ofhuman resources, relations and process of business. In this paper concept ofintellectual capital and effects of knowledge substructure on intellectual capital hasbeen discussed. In the technical part of this paper, practice of implementations ofintellectual capital and knowledge substructure on a large-scale milk industrycompany managers and workers in Turkey has been gathered and reviewed by usingasurvey method. According results of the survey data, companies who aware of theirown knowledge substructue and use these knowledge substructres efficientlyaccumulate more intellectuel capital. Accumulation of intelectel capital affectsorganisation culture positively and brings success to companies.