Telekomünikasyon sektöründe firma içindeki bilgi güvenliğini etkileyen faktörler ve bu faktörlerin çalışanlar üzerine etkileri
The factors that affect the information security within the company and the effects of these factors on employees in telecommunication sector
- Tez No: 239879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şirketlerde bilgi ve ağ güvenliği konusunda yaşanan problemlerin artışı ve şirketlerin gelir kalemlerinin denetim firmaları tarafından çeşitli uyumluluk süreçleri doğrultusunda denetlenmeye başlamaları, pek çok kurumun önemli miktarlarda kaynağı bilgi ve ağ güvenliğine ayırmaya başlamasına neden olmuş ve şirketlerde bilgi ve ağ güvenliği ekiplerinin varlığı, oluşturdukları prosedürler çalışanlar üzerinde gün geçtikçe etkisini daha çok hissettirmeye başlamıştır.Bilgi güvenliği ancak kurum içinde belirlenen prosedürlere uyum ile sağlanabilmektedir. Bu prosedürlerin kurum politikasına uygun olarak oluşturulması ve çalışanların prosedürlere uyumunu sağlamak ise Bilgi Güvenliği'nin sağlanmasındaki en önemli unsurlardandır. Bu tez çalışması ile Telekomünikasyon Sektöründe Bilgi Güvenliği'ne kurum içinde uyumu etkileyen faktörleri bazı ana başlıklar altında belirleyerek bu faktörlerin çalışanlara etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Telekomünikasyon Sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmalarda anket yöntemi ile Bilgi Güvenliğini Etkileyen Faktörler ve çalışanlar üzerinde etkilerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Increase in the problems about information and network security and start of the auditing in accordance with various compliance processes by the audit firms caused many organizations to start to reserve for significant amounts for information and network security. This case, caused an increase in the procedures that are developed by the control of information and network security team,consequently by the day passed the effects of internal information security rules began to be felt on workers more and more.Information security, can only be achieved by accordance with the procedures identified by appropriate team within the organization. This procedure's creation in accordance with the institutions policy and ensuring employees to comply with procedures is the most important element in providing the Information Security. In this thesis the factors affecting accordance incorporation to the Telecommunications Sector Information Security are specified under main sections, however the effects of these factors on employees were tried to be determined using survey methods.