Kilit çalışanların örgütsel yeteneklere ve firma performansına etkileri
The effects of core employees on organizational capabilities and firm performance
- Tez No: 239884
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz işletmeleri varlıklarını sürdürebilmek için git gide daha fazla önem kazanan teknolojiye ve sürekli değişen rekabet koşullarına uyum sağlamak zorundadır. Bu değişen koşullara ayak uydurabilmek ve rakiplere karşı üstünlük sağlayabilmek için insan kaynağının gerekli bir unsur olduğu açıkça ortaya konulmaktadır. Firmaya özgü insan kaynağının bilgi, beceri ve yetenekleri, firmanın rekabet avantajını sürdürebilmesinde ve dolayısıyla performans artışında büyük önem taşımaktadır.Bu bağlamda araştırmanın ana amacı, Kocaeli ve İstanbul çevresinde faaliyet gösteren işletmelerde, kilit çalışan özelliklerinin örgütsel yeteneklere ve firma performansına etkilerini saptamaktır. Literatürden derlenerek oluşturulan anket formu 104 adet firma üzerinde uygulanmış olup bu kapsamda elde edilen veriler SPSS 16.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda önemli bulgulara ulaşılmış ve bu bulgular detaylı bir şekilde yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations today, in order to maintain their existence, are obliged to adapt to the ever changing conditions of competition and to technology that increasingly gains more importance. In order to keep pace with these changing conditions and to have an edge over the competitors, the fact that human resource is a required element is clearly put forward. The knowledge, skills and abilities of the human resource unique to the company, is of utmost importance in maintaining the company?s competitive advantage and therefore in increasing performance.In this context the main purpose of research, is to determine the effects of the characteristics of the core employees in the organizations active in the vicinity of Kocaeli and İstanbul to organizational capabilities and firm performance. Questionnaire form prepared by a compilation from the relevant literature, was implemented in 104 companies and the data obtained within this scope, was analyzed by using SPSS 16.0 statistics package program. As the result of the research, important data was reached and these data was tried to be construed in detail. It is believed that the research will provide contribution to the work to be conducted in future.