Tüketici elektroniği perakende sektöründe fiyat değişmelerinin analiz ve tahmini
Analysis of price changing and price forecasting for consumer electronics
  1. Tez No: 239892
  2. Yazar: VOLKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknoloji her geçen gün gündelik hayatımızın daha da vazgeçilmezparçası haline geliyor. Ve bu teknoloji genelde bireysel anlamda TüketiciElektroniği ürünleri ile günlük hayata adapte ediliyor. Çok değil günümüzdenon yıl kadar önce bilgisayarlar, cep telefonları vb. elektronik ürünler herkesinulasamadığı yerlerde ve ulasamadığı fiyatlardan satılırken, günümüzdesüpermarketler misali Teknoloji Marketleri köse baslarını tutmakta ve fiyatlarhemen her gelir seviyesine hitap edecek seviyelere gelmis bulunmakta.Her yeni ürünün ve özellikle teknolojik bir yeni ürünün piyasaya yüksekfiyatlardan çıkması bilinen bir gerçektir. Fakat özellikle Tüketici Elektroniğiürünlerinde yüksek fiyatların zaman içerisinde asağıya doğru seyretmesi veciddi düsüsler yasaması hem tüketici hem de perakendeci açısından kararverme asamalarında soru isaretleri olusturmakta.Bu çalısmada Perakendecilik ve Tüketici Elektroniği Perakendeciliğini,ürün ve teknoloji yasam eğrilerini, uygulamamıza örnek olan LCD TV'leriinceledikten sonra LCD TV'lerin Zaman Serileri metotları ile fiyat tahminleriyapılmıs, Box-Jenkins yöntemi kullanılarak tahmin modeli kurulmus,fiyatlarda ki trend ve bunun sebepleri incelenmis, fiyat ile aylık evlilik sayısıve döviz kurları arasındaki iliski analiz edilmis ve bu çalısmaların sonuçlarıyorumlanarak hem tüketici hem de perakendeci açısından önerilerdebulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Technology becomes more indispensable part of our everyday lives.And generally, we adapdate this technology to our lives with ConsumerElectronics as personal manner. Despite of they could not be foundeverywhere almost ten years ago, today, almost all types of ConsumerElectronics can be found for all income levels at Technology Markets built onpopuler corners of the streets, just like supermarkets.All products and especially technologic products joins to market at highprices, this is a known fact. But prices fall down in time, especially inConsumer Electronic products, and that creat big questions marks onconsumers and also retailers? head for buying and stocking products.In this study, we will examine Consumer Electronics and Retailers,product and technology life curves, LCD TV?s which models our application;after that, price forecasting of LCD TV?s will be done with Time Seriesmethods, trends in market prices and its reasons will examinated;relationship between market prices, marriage counts per month and currencyexchange rates will be analyzed; and proposals made for both consumersand retailers after interpreted these studies.