Yerel yönetimlerde EFQM mükemmellik modelinin uygulanması
Implementing of EFQM excellence model in public administration
- Tez No: 239891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
EFQM Mükemmellik Modeli, örgütlerin faaliyetlerinin ve faaliyet sonuçlarının sistematik ve düzenli bir şekilde sorgulanmasıdır. Özdeğerleme ise örgütlere kendi güçlü ve zayıf yanlarını tespit etmeleri konusunda yardımcı olur. Özdeğerleme modeli olarak birçok model geliştirilmiştir. EFQM Mükemmellik Modeli de Avrupa'da en çok kullanılan özdeğerleme araçlarından bir tanesidir.Bu tez çalışmasında EFQM Mükemmellik Modeli ile yerel yönetimlerde kalite geliştirmenin ve verimliliğin arttırılmasının mümkün olup olmadığı araştırılmaktadır. Giriş bölümünde amaç açıklanmış, ikinci bölümde tezimizde ele aldığımız mükemmellik modelinin temelini oluşturan kalite ve toplam kalite kavramları açıklanmış ve bu kavramların yerel yönetimle olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise EFQM Mükemmellik Modeli tanıtılmış, dördüncü bölümde özdeğerleme ve yararları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde EFQM Mükemmellik Modeli'nin uygulanması konusundaki bilgi ve deneyimler aktarılmıştır. Son bölümde ise uygulama çalışmasına yer verilmiştir.Uygulama çalışması mükemmellik modelinin uygulandığı Nilüfer Belediyesinde yapılmıştır. Uygulamaya esas olan Nilüfer Belediyesi'nin Ulusal Kalite Ödülü'ne başvuru sırasında yaptığı çalışmalardır. Uygulamada modelin birinci ve ikinci kriterlerine ve bu kriterlerin alt kriterlerine yönelik yapılan çalışmalar, esas olarak ta sonuç kriterleri kapsamında elde edilen sonuçlar yer almıştır. Elde edilen sonuçlar Mükemmellik Modelinin uygulandığı kurumda modelin amaçları doğrultusunda olumlu sonuçların alındığını ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
EFQM Excellence Model is the questioning of organizations? activities and their results systematically and organizedly. Self-assessment helps organizations identifying their strong and weak aspects. Varieties of models are developed as self-assessment models. EFQM Excellence Model is one of the mostly used self-assessment tools in Europe.In this thesis study, it is investigated whether it is possible or not toimprove the productivity and to develop quality in local governmmentsthrough the EFQM Excellence model. The studyconsists of six sections. In the introduction, the goals aredescribed. In the second section, the concepts of quality and total qualitymanagement, which becomes the basis of the excellence model, areexplained and stressed that relationship with local governments. In the thirdth section, EFQM Excellence Model was introduced, in the fourth section self-assessment and advantages of it were stressed. In the fifth section, information and experiences about implementing the excellence model was conveyed.The study has been made in Nilüfer Municipality where the model was applied. Practice is essential to refer to the National Quality Award during the Nilüfer Municipality that are working. In practice, the first and second criteria of the model and their sub-criterias and mainly, results obtained through result criterias were took place.The results obtained from the application of the Excellence Model in line with the objectives of the institutions in the model revealed that positive results were obtained.