Bireyselci ve toplumsalcı değerlerin iş takımları üzerine etkileri: Üretim firmalarında uygulama
The effects of individualist and collectivist values on the work teams: An application on the production firms
- Tez No: 239898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumsalcı ve bireyselci değerlerin yatay ve dikeyayrımını inceleyerek takımdan memnuniyetin yüksek ve etkin bir takımın nasılolacağını ortaya koymaktır. Yatay ve Dikey boyutlarıyla bireyselciliğin vetoplumsalcılığın amaç birliktelikleri ve yapıcı çatışmlar üzerinden takımdanmemnuniyet ve takımın etkinliğini nasıl etkilediği araştırılmıştır.Değişkenler incelendiğinde Türk kültürünün temelinde yer alantoplumsalcılık ve işbirliğinin takımdan memnuniyet ve takımın etkinliğine olumluetki yaptığı saptanmıştır. Ancak toplumsalcılığın yatay boyutunun yapısal eşitlikmodeli kapsamında takım etkinliği ve takımdan memnuniyeti olumsuz etkilediğigörülmüştür. Ortaya çıkan bu durum Türk çalışma takımlarında hiyerarşik açıdan birmoderatör yada bir yönetici ile daha etkin ve düzenli bir çalışma ortamıoluşturulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the diversity in horizontal and verticaldimensions of individual and communal cultural values. The study has researchedhow to become an effective and satisfaction teamwork. In this study, effects of goalattainment and constructive controversy in the team, and the individualsindividualist/collectivist attitudes on the team effectiveness and satisfaction fromteam were researched.It has been observed that collectivisim and cooperation, which are the fundementalof Turkish culture, has positive effects on team satisfaction and effectiveness. ButTurkish teams arde effected negative by the horizontal collectivism. This situationpoints that in Turkish teams there should be a moderator or an administrator foreffectiveness and member team satisfaction.