Sınır birimlerde ve iç birimlerde çalışanların örgüte bağlılıkları
Commitment of the employees working both at boundary units and internal departments to the organization
- Tez No: 239899
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ARTAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde ürün ve hizmet üretimi yapan işletmelerin içinde bulundukları rekabet ortamında insan unsuru işverenler açısından önemli bir faktör halini almıştır. Dolayısıyla çalışanların örgüte bağlılıkları bir işletmenin ayakta kalabilmesi ve devamlılığını sağlayabilmesi için belirleyici bir etkendir.Bu araştırmada, bir bankanın Türkiye genelinde yer alan şubelerinde çalışanlar arasında örgüte bağlılık konusu, işletmenin sınır ve iç birimlerinde çalışanları açısından değerlendirilmeye çalışılmış, ayrıca bu birimlerde çalışanların da demografik özelliklerine göre bağlılıkları karşılaştırılmıştır. Öncelikle örgüt kavramı hakkında literatür çalışması yapılmıştır. Örgüt tanımı, bölümlendirilmesi ve örgütleme ilkelerine yer verilmiştir. Daha sonra araştırmanın çıkış noktası olan sınır ve iç birimler tanımlanarak bir işletmede bulunabilecek birimler örnek gösterilmiştir. Bir sonraki bölümde ise, çalışmanın bağımlı değişkeni olan örgüte bağlılık literatür araştırması yapılmıştır. Yöntem kısmında ise, tüm araştırmaların sonuçları anket verileriyle desteklenmek istenmiştir.Sonuçta, araştırmanın ilk hipotezi olan `sınır ve iç birimlerde çalışanların örgüte bağlılıklarında farklılıklar vardır' ifadesi yapılan anket sonuçlarıyla doğrulanamamıştır. Diğer hipotez olan `demografik özelliklere göre örgüte bağlılık farklılık gösterir' ifadesi ise bağlılık alt değişkenlerinde anlamlı farklılıklar göstermiştir. SPSS programı ile değerlendirilen anket sonuçlarına göre bazı alt değişkenler açısından hipotez doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our time, the human factor in the competitive environment in which the firms producing products and services continue their operations has become an important factor. Therefore, the commitment of the employees to the organization is a deterministic facto for the survival and continuance of a firm.In this study, the commitment to the organization among the employees working in the branches of a bank operating in Turkey, to evaluate the employees working in the boundary units and internal units; and also the commitments of these employees were compared according to the demographic features. First of all, a literature study was conducted on the organization concept. The definition, classification of the organization, and the organizational principles were stated. Then the boundary and internal units as the main point of the study have been defined, and the units of a business entity have been indicated. In the subsequent section, the literature study was conducted for the organizational commitment as the dependant variable of the study. In the methodology section, the results of all researches are attempted to be supported with the questionnaire data.In conclusion, the expression ?there are differences between the commitments of the employees working in the boundary units and the internal units? could not be verified with the questionnaire results. And the other hypothesis ?the commitment to organization show differences in accordance with the demographic characteristics? has been proved to provide meaningful differences. According to the questionnaire results evaluated with SPSS Program, the hypothesis was verified from the perspectives of some sub variables.