Ege Bölgesinde özellikle incirde sorun olan necatrix (Hartig) berlese'e karşı biyolojik savaş olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 23995
  2. Yazar: N. MÜKERREM ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU NEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
34 ÖZET Rosellinia kök çürüklüğü tüm meyve ağaçlarında özellikle incir ağaçlarında Önemli bir hastalıktır. R.necatrix' i kontrol edecek etkili ve ekonomik bir ilaç yoktur. Kültürel önlemler de sadece hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle R.necatrix' i kontrol edebilecek antagonistlerle çalışılmıştır. Bu çalışmada T. aureovir ide türü (T3 ve T4 ) Türkiyede ilk kez tesbit edilmiş ve biyolojik kontrol amacıyla denenmiştir. in vitro çalışmalarda Streptomvces izolatlarının R.necatrix* e karşı başarısız, Gliocladium ve Trichoderma izolatlarının ise ( G^, G2,T3,T^,T5 ) başarılı olduğu görülmüştür. in vivo çalışmalarda steril toprakta T3 ( T. aureovir ide ) ve TsCT.harzianum) izolatları %100 koruyucu etki gösterirken steril olmayan toprakta T3 izolatı %70, T5 izolatl %76 etki gösterebilmiştir. Bu sonuçlar doğada Trichoderma (T3 ve T5) izolatlarının R. ne catr ix ' in biyolojik kontrolunda umutvar bulunduğunu göstermektedir ama önce bu izolatlarm pratiğe aktarılabilmesi konusunda çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Rosellinia root rot is the most important disease of many fruit trees especially for fig trees. There is not effective and economic chemical application metod against to R.necatrix rots. Cultural control only ceases the disease for a short period, so biological control was studied in order to control R.necatrix. Isolates T3 and T 4 of T. aureov iride which are identified firstly in Turkey were used in vitro and pot experiments. In vitro studies showed that the isolates of Streptomyces couldn't control the patogen but Gliocladium virens. Trichoderma aureoviride and T.harzianum (G^,G2,T3 »T^,T5 ) could control it succesfully. In vivo studies also showed that isolates of T. aureoviride (T3) and T.harzianum (T5) could control the disease at the rate of 100% in sterile soil but only 70% and 7 6%, in nonsterile soil, respectively. These results suggest that the isolates T3 and T5 of Trichoderma spp. are promising for biocontrol of R.necatrix but before the practical use more studies are needed.