Türkiye'de iş kazalarının nedenleri ve önlenmesi
Minimum employee status in social insurance causes of work accidents in Turkey and their prevention
  1. Tez No: 239985
  2. Yazar: ALKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş kazası; işçinin çalışma ilişkisi içerisinde vücut bütünlüğüne yönelik en büyük tehlikedir. Kaza sonucu gerek maddi gerekse manevi kayıplar, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınma çabaları önünde önemli bir engel teşkil etmektedir. İş kazası sonucu işyerindeki üretim, makinalar ve çalışanlar da olumsuz etkilenecektir. Kazaya uğrayan kişi vücut bütünlüğünün tamamını kaybedebileceği yani ölebileceği gibi, geçici veya süreklilik taşıyan arızalara da maruz kalabilir.Ülkemiz iş kazası yönünden, Avrupa ve dünya sıralamasında üst sıralarda bulunmakta ve ülkemizde meydana gelen kazaların nedenleri ve önlenmesi ile ilgili yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma ile ülkemizdeki iş kazalarının nedenleri ve önlenmesi anlatılmaya çalışılmıştır. Kazaların nedenleri sıralı halde bulunan domino taşları gibi birden fazla faktörlere bağlıdır. Önlenmesi de bu faktörleri ortadan kaldırmakla olur.
Özet (Çeviri)
Work accident is the greatest danger toward the body integrity of the worker in work relationship. As a result of the accident, both material and spiritual losses form an important barrier in front of development efforts, especially for developing countries. As a consequence of work accident, the production, machineries, and employees in work place will also be affected negatively. The person undergoing the accident may either loose his/her body integrity completely or also expose to the temporary or permanent disabilities.Our country, in aspects of work accident, takes place in the top order in listing in order of Europe and World counties and the studies carried out related to the causes of the accident occurring in our country and preventing them remain insufficient. With this study, it is attempted to report the causes of work accidents in our country and their prevention. The causes of the accidents depend on the factors, more than one, like dominoes stones in order. So, preventing them becomes by eliminating these factors.