Temel yetenek ve dış kaynak kullanımı, İstanbul Tekstilkent örneği
Core computence and outsourcing, the sample of İstanbul Tekstilkent
  1. Tez No: 240030
  2. Yazar: ÖMER FATİH KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzün artan rekabet koşullarında temel yeteneklere yoğunlaşmak ve dış kaynak kullanımı, işletmeler için önemli bir enstrüman haline gelmiştir. Çalışmamızda temel yeteneklere yönelmenin ve dış kaynak kullanımının işletmelere sağlayabileceği avantajlar ve uygulama zorlukları üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Çalışma, temel yeteneklere odaklanma ve dış kaynak kullanımı ilişkisi, dış kaynak kullanımına ilişkin teorik yaklaşımlar, dış kaynak kullanım süreci ve tekstil sektöründe dış kaynak kullanımı örnek olay incelemesi şeklinde dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde temel yetenek ve dış kaynak kullanımı hakkında temel kavramlara ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde dış kaynak kullanımına ilişkin teorilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde dış kaynak kullanımı sürecinin ayrıntılarına yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise tekstil sektöründe dış kaynak kullanımı ile ilgili bir anket araştırması değerlendirilmeye çalışılacaktır. Sonuç ve öneriler kısmında elde edilen bulgular ışığında bir değerlendirme yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the increasing rivalry circumstances of today?s market, focusing on the core competence and outsourcing has become an important instrument for the companies. In this study, we tried to state the advantages and application difficulties of using core competence and outsourcing. The study consists of four main chapters including; relations of focusing on core competence and outsourcing, theoretical approaches on outsourcing, the process of outsourcing and analysis of a sample textile sector outsourcing application. In the first chapter, the main concept and the importance of core competence and outsourcing are mentioned. In the second chapter, theories on outsourcing are mentioned. In the third chapter, the details of the outsourcing process is included. In the fourth and the last chapter, we tried to analyze an outsourcing study of inquiry in the textile industry. In the conclusion and the advice section, we tried to make an estimation with the light of the indications we have had.