Mikrokredi uygulamaları ve kurumsal gelişim
Microcredit applications and its institutional development
- Tez No: 240100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yoksulluk dünyada son yıllarda tartışılan en önemli konulardan biridir. Yoksulluk tüm dünyadaki ulusların sorunu haline gelmiştir. Artan Yoksulluk sorunu devletlerin bu konuda tek başlarına başarılı olmalarını engellemektedir. Yoksul insanları destekleyerek, ekonomiye kazandırma amaçlı devletler çeşitli uygulamalara başvurmaktadır. Özellikle mevcut finans kurumlarından kredi alma olanakları son derece kısıtlı olan söz konusu yoksul birey ve gruplara kredi desteği sağlayabilen kuruluşlar mikrokredi kuruluşlarıdır. Ülkemizde de çeşitli şekillerde benzer uygulamalar tarih boyunca sürmüştür. Ancak mikro girişimci yada işletmelere mikrokredi sağlamak son yıllarda görülen bir uygulamadır. Yapılan bu çalışmanın amacı mikro kredinin yıllar içindeki gelişimini incelemek ve Türkiye şartlarında kurumsallaşmış bir yapının oluşup oluşmadığının analizini yapmaktır. Aynı zamanda bu kurumsal yapının aksayan yada kusursuz işleyen özelliklerinin, dünyadaki mikrokredi uygulamaları ile karşılaştırılıp karşılaştırılamayacağı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the critical issues which has been discussed recently in the world. Poverty turns out to be a problem of all nations in the world. Increasing poverty prevent the states from being successful in combating against poverty individually. The states, who support the poor and make them part of the economy actively, have some implementations. Especially the institutions, which provide credit to the groups and to the individuals who have limited opportunity of getting credit from the existing financial market, are Micro Finance Institutions. The similar applications have been applied throughout decades in our country. Yet, providing microcredit to the micro-entrepreneurs or the small businesses is a recent application. The aim of this study is to investigate the development of the microcredit and analyze if the institutionalized struture is exist or not. Also, whether the failing or working parts of this institution can be compared and contrasted with the different microcredit applications in the world is examined.