Örgütlerde iletişim ile iş tatmini arasındaki ilişki:Denizcilik sektöründe alan araştırması
The relationship between job satisfaction and organizational communication: Field survey on maritime sector
- Tez No: 240163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışanların iş tatminleri ile örgütsel iletişim arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte iş tatmininin alt boyutları olan, ödemeler, işin niteliği, birlikte çalışılan işgörenler, örgüt ve yönetim, övülme ve terfi imkanları ile de örgütsel iletişim arasındaki ilişki incelenmiştir.Bilindiği gibi iletişim, kişiler veya gruplar arasında bilgi aktarımıdır. Örgütsel iletişim ise, örgütün karmaşık yapısından dolayı daha çok bir örgüt içerisinde tüm üyeleri ile faaliyetlerini birbirine bağlayan bilgi ağı olarak da tanımlanabilir.Bunun yanı sıra iş tatmini, çalışanın örgüte kazandırdığını düşündüğü katkıya karşılık, örgütten beklediklerini karşılaştırması süreci ve süreç sonrasında duyduğu memnuniyet hissidir.Araştırmanın uygulama safhasında, örneklem olarak denizcilik sektöründe; armatörlük, acentelik, personel danışmanlığı ve brokerlik faaliyet konulu 21 işletmenin 168 çalışanı yer almaktadır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış, elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise SPSS 15.00 veri analiz programı aracılığıyla x² testi, frekans analizi, Kruskal Wallis fark testi, Mann Whitney U fark testi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda örgütsel iletişim ile işin niteliği, örgüt/yönetim, övülme, terfi olanakları, birlikte çalışılan diğer işgörenler den tatmin ile anlamlı ilşki bulunmuşken ücret arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.Dolayısıyla çalışanı işine bağlılığını arttırmak ve tatminini yükseltmek için örgüt içi iletişimin oldukça önem kazandığı gözlemlenmiştir. Örgüt içi iletişime önem verilmesi, örgüt içindeki gelişmelerden, stratejilerden, alınan kararlardan çalışanların haberdar edilmesi hatta çalışanlara karar hakkı verilmesi anlamındadır. Örgüt içindeki iletişim faaliyetlerinin arttırılması, iletişim kanallarının çeşitlendirilmesi dolayısıyla çalışanların ihtiyaç duydukları bilgilere en kısa ve hızlı yoldan ulaşılması şeklinde ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, to determine the relationship between organizational communication and the aspects of job satisfaction among the employers operating in the maritime sector. In the mean time, the relationship ıs determined between job satisfaction dimensions as the lower payments, the nature of business, and other employers working together, organization and management, to be praised and promoted with all the facilities with organizational communication.As we know communication is the transfer of information between individuals or groups. But organizational communication can be defined as the information network connecting members and all activities in a complex organization structure.Besides this, job satisfaction means a process that the employee compares his benefits to the organization and his expecting from the organization so feeling pleasure after this comparison.The application phase of the study, 168 employees of 21 organizations titled as ship-owner, agency, consulting and brokerage operations were attended as sample. Data were collected by questionnaires and analyzed by SPSS 15.00 data analyzing program on computer by using chi square, frequency, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and reliability test.According to results of this study, it can be said that there is relationship between organizational communication and the five aspects of job satisfaction:Organization / management, to be praised, promotion opportunities, satisfaction from working together with the other employees but there is no relationship between organizational communication and payment.Therefore, it has been observed that to increase employee loyalty and satisfaction, it is so important to improving organizational communication within organization. It means, the employee has been informed about the organizational developments, strategies, decision even means giving rights to employees to make decision within the organization.