Örgütsel iletişim ve iş tatmini
Organizational communication and job satisfaction
  1. Tez No: 441224
  2. Yazar: BUKET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel iletişim ile iş tatmini arasında nasıl bir ilişki olduğunu incelemektir. Bu nedenle çalışma üç bölüm halinde planlanmıştır. Birinci bölümde, insanların günlük yaşamları içerisinde çevrelerindeki insanları anlamalarını, kendilerini ifade etmelerini ve çalıştıkları kurumlardaki görev işleyişlerinin düzenli şekilde olmasını sağlayan iletişime ve onun süreçlerine değinilmiştir. Bununla birlikte örgütsel iletişimin tanımı ve önemi, örgütsel iletişimi sağlayan fonksiyonlar ve engelleyen unsurlar, örgütsel iletişimde kullanılan araçlar, ağ modelleri ve örgütlerde iletişimin gelişmesi için gerekli yöntemler detaylı şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, örgütlerin temel unsurunda yer alan insanların iş tatminsizliklerini nasıl ifade ettiklerini, örgütlerin çalışanlarının iş tatminlerinin arttırılması için hangi yöntemleri kullanmaları gerektiği ve iş tatminiyle ilgili olan kavramlar detaylarla açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, örgütsel iletişim ile iş tatmini arasındaki ilişkiye, örgütsel iletişim ve eksikliğinin iş tatmini üzerindeki etkisine ve konuyla ilgili yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Çalışmanın teorik bir nitelik taşıması, tarihçi metot ve kaynak tarama yöntemini kullanmayı gerektirmiştir. Örgütlerde birbirine bağlı birden fazla departman bulunmaktadır. Bu departmanlarda, birbirinden farklı istekleri ve beklentileri olan çalışanlar bulunmaktadır. Çalışanların örgütlerin amaçlarını gerçekleştirmeleri, örgütlerdeki üst yönetim ve astları arasındaki iletişimin açık olması, üst yönetimin çalışanlarına örgütle ilgili bilgileri paylaşmaları çalışanların kendilerini örgütün bir parçası olarak görmelerini sağlamaktadır. Bu tip örgütlerde çalışan kişilerde iş tatmini seviyesi yüksek olmaktadır. İş tatmini oranı yüksek olan çalışan, kendi işini daha da fazla benimsemektedir. Bu durum, sadece çalışanların başarısını olumlu yönde etkilemekle kalmayıp örgütün başarısını da aynı şekilde etkilemektedir. Bu nedenle yöneticiler, iş tatmini yüksek çalışanın işini daha iyi benimseyeceğini, çalışanın başarısının örgütün başarısını da etkileyeceğini göz önünde bulundurmalı ve örgütsel iletişim konusuna önem vermelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between organizational communication and job satisfaction.For this reason, the study has been planned in three sections. In the first section, people's understanding of other people in their daily environment, the way they express themselves and the communication and process that allows their work to be steady in the institutions they work in is touched upon. In additon, definition of the organizational communication and it's importance, functions that allow organizational communication, tools used in organizational communication, network models, elements that prevent organizational communication and methods which are necesarry for the development of organizational communication are explained in detail. In the second section, how people who are in the basic element of the organization, express their job satisfacition, which methods should be used by the organizations for increasing their personnels job satisfaction and concepts which relate to job satisfaction is explained with detail. In the third section, İt explains, the relationship between organizational communication and job satisfaction, the effects of organizational communication and lack of communication on job satisfacition and research which has been done about this topic. Because, this study is of a theoretical nature, it requires using the historical method and technical literature. There are lots of departments which are connected to each other in the organizations. There are workers who have different requests and expectations from each other in this departments. Workers accomplishing the aims of organizations , opening of communication which is between seniour manegement and their subordinates, sharing information of the seniour manegement and subordinates, shairing information of the seniour manegement with their workers about the organization allows their workers to see themselves as a part of organization. The people who are working at this type of organizations have higher job satisfaction. The worker whose job satisfaction is high, adopts more to his or her own bussiness. This condition, not only effects worker's success in positive directions but also affects the success of organization. That is why, managers should take into considiration that worker whose job satisfaction is high, adopt more to their own job and the success of the worker will affect the organization success and therefore pay attention to the topic of organizational communication.