İnsan kaynaklarında çalışan memnuniyeti ve bir örnek olay
Importance of employee satisfaction in human resources and a field study
- Tez No: 240167
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELAMOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşletmelerin zorlaşan piyasa koşulları içinde rekabet güçlerini koruma yollarından biri, sahip oldukları işgören gücünü geliştirmek ve kalifiye işgörenlerin işletmeden ayrılma nedenlerinin önüne geçmektir. Kurumların sahip oldukları işgören gücünden daha etkin bir şekilde yararlanabilmeleri ve çalışanlarını ellerinde tutabilmelerinin bir yolu ise çalışan memnuniyetinin belli bir seviyede tutulmasıdır. Bu sebeple bu araştırmada, çalışan memnuniyeti kavramının etkilendiği ve kavramın etki ettiği faktörlerin irdelenmesi amaçlanmış ve konu ile ilgili olan çalışma hayatındaki uygulamalar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın amacı, önemi ve konunun işlenme şekli ile ilgili olarak bilgi verilmiş, ikinci bölümde araştırmada kullanılan genel kavramlardan bahsedilmiş, üçüncü bölümde, öncelikle memnuniyet kavramına açıklık getirilmeye çalışılmış, ardından memnuniyet kavramını etkileyen faktörler ve memnuniyet kavramının çalışma hayatında etkilediği olgular açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, 7 farklı firmanın çalışan memnuniyeti süreçlerini yöneten insan kaynakları yöneticileri ve sorumluları ile yapılan mülakatlardan elde edilen bulgular açıklanarak firmaların uygulamalarından bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümde ise elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, kurum içindeki memnuniyet seviyesinin hedeflenen düzeylere çıkartılması ve korunması için memnuniyet kavramının tüm yönleri ortaya konulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s ever getting hard business environment, corporations improve their work force and try nnot lose their qualified work force in order to be strong in competetion. One of the significant way for corporations to utilize their work force more effective and keep their employees at hand is to keep employee satisfaction at certain levels. In this research, it is aimed to give the factors that effect employee sastifaction and results of the employee satisfaction. Also in this, worklife applications tried to be revealed.In the first chapter of the study, aim, importance and the structure of the study of the is given to the reader. At the second chapter, general terms included in the study has been told to the reader. Third chapter inludes, definition of the term satisfaction initially, then, main components of work life and personal traits which effect satisfaction level of employees are explained. In the end of the third chapter, the components of work life that are effected by satisfaction are defined. The fourth chapter of the study is focused on evaluation of interviews conducted with the managers and responsibles who are in charge of running employee satisfaction processes. Final chapter consolidates knowledge from literature and interviews and concludes the acquired knowledge of employee satisfaction.