Sosyokültürel hayata yön veren teknolojik gelişmeler paralelinde 21. yüzyıl müzeciliği ve Türk müzeciliği için bir değerlendirme
Challenges of 21st century museology in light of the technological advances that shape the sociocultural realm and an assessment for Turkish museology
  1. Tez No: 240168
  2. Yazar: MEHMET AĞAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, İletişim Bilimleri, Museology, Art History, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
21. yüzyılın başlarından itibaren ağ tabanlı iletişim ve enformasyon teknolojileri bilgi organizasyon ve paylaşım biçimi olarak ön plana çıkmıştır. Uzmanlar tarafından damıtılan bilgilerin tek yönlü olarak kitlelere iletilmesi pratiği bugünün sosyalleşen ortamında özellikle yeni nesil için demode bir iletişim biçimi haline gelmiş ve teknolojinin yeniden kurguladığı beyinleri ile yepyeni iletişim biçimleri ve sosyal değerler geliştiren bu nesil artık kendi kültürel içeriğini kendi üretmeye başlamıştır. Sosyal medya adı verilen yeni ve masrafsız teknolojileri kullanan bireylerin iletişim ve yayıncılık süreçlerinde söz sahibi olmaya başlamaları ve pasif tüketicilerden aktif katılımcılara dönüşmeleri ile artan enformasyon yoğunluğunda, müzeler de diğer kültür üreticileri gibi ağ toplumunun doğal ekonomik düzeni olan“dikkat ekonomisine”tabi olmuştur. Herkese ücretsiz olarak fikirlerini yayınlama ve tartışma fırsatını sunan sosyal medya teknolojilerini kullanarak müzeler de kitleleriyle birebir iletişime geçme ve daha etkin iletişim kurma fırsatını yakalamıştır. Bu durumun müze çevrelerinde yarattığı paradigma kayması sonucunda, müzeler toplumsal anlamlarını korumak için hizmet ettikleri kitlelerle daha gelişkin sosyal ilişkiler kurma ve çok yönlü iletişim platformları oluşturma yolunda atılımlar yapmaya başlamıştır. Bu çalışma kapsamında sosyal müzecilik olarak adlandırılan bu dönemin hangi koşulların etkisinde ortaya çıkmış olduğu, bu dönemin kuralları ve hali hazırda bu sorgulama sürecine girmiş olan müzelerin sosyal medya teknolojilerini kullanarak ne gibi ağ ve topluluk inşa etme, sosyal sermaye oluşturma, sivil katılımcılık etkinlikleri yürüttükleri incelenmekte ve Türkiye müzeciliğinin ağ toplumunun yeni kültürel coğrafyasına ne kadar hazır olduğu sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the 21st century, network based communication and information technologies have become increasingly dominant in organising and sharing information. The traditional methods of knowledge transition via distillation by experts and one-way transmition to masses have become outdated for the new generation of individuals using social media, and they have created their own communication modes and cultural content, thanks to their brains being rewired by technologies. The massive increase in available information, thanks to the shift of individuals from passive consumers to active participants in communication and publishing processes via free technologies dubbed the“social media”, has increasingly made museums subject to the“attention economy”not unlike other cultural producers. By using social media technologies that give everyone the means to discuss and publish ideas without costs, museums now have the facilities to engage with their public directly. The resulting paradigm shift in museum circles led museums to increase the importance of enhanced social relationships with museum visitors and communities, and museums have started to become multi dimensional many-to-many communication platforms to preserve their social role in this era. With this dissertation I am going to examine the conjunctures which helped create the“social museum”and the rules to this new era. I will be examining the practices of museums who are using social media technologies to conduct their previously unreckoned activities such as social networking, community building, social capital forming and civic engagement. I will also question the capacity of Turkish museums to take part in the new cultural landscape of the network society via new communication technologies.