Macrosiphum euphorbiae ( Thomas ) ( homoptera:aphididae )'nin ergin öncesi dönemlerine bazı sanayi domatesi çeşitlerinin etkisi üzerine araştırmalar
The Investigations on the effects of some processing tomato varieties on the immature stages of macrosiphum euphorbiae ( Thomas ) homoptera : aphididae
  1. Tez No: 24018
  2. Yazar: ERDAL ŞAŞAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KARSAVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Ülkemizde sanayi domatesi üretimi tarımsal ve ekono mik açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sektörün en &emli zararlılarından biri olan M. euphorbiae nimflerinin gelişmesine bazı sanayi domatesi çeşitlerinin etkileri bu araştırmada incelenmiştir. Deneme, Bornova( İzmir)' da tarla koşullarında 1.6.1991- 1.9.1991 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma da besin olarak Alta, Brigade, C-37, Fuoco, Hyb.725, Mikado, lîevada, Rio fuego, Rio grande, Shasta, VP 6203 ve Vis çeşit leri ele alınmıştır. Her çeşit üzerinde beslenen nimflerin gelişme süreleri ve canlı kalma oranları bulunmuştur. De neme 30 tekerrürü kurulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda çeşitler ijindeıı luoco, Vis, Hyb.725, Alta Rio fuego ve V? 6203 üzerinde beslenen: nimfler diğerlerine göre daha kısa süre de gelinmelerini tanamlamakta ve daha yüksek oranlarda er gin olabilmektedirler. Hevada, Lîikado ve Brigade üzerinde beslenen nimflerin ise gelişmeleri uzun sürmekte ve bu ııimflerde ölüm fazla görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF SOME PROCESSING TOMATO VARIETIES ON THE IMMATURE STAGES OF Macrosiphum eupaorbiae (TiiQMAS) (H0M3PTERA: APHIDIDAS) The processing tomato production have a great importance in Turkish agriculture and economy. In this study, the effects of some process tomato varieties was investigated on the nymphal development of H.euphorbiae. one of the important pest of processing tomato. Investigations were done under field conditions between 1.6.1991-1.9.1991 in Bornova, İzmir. The varieties which were used in the study as food supply are Alta, Brigade, C-37t Fuoco, Hyb.725i Mikado, Nevada, Rio fuego, Rio grande, Shasta, Vî 6203 ve Vis. Development durations and survival rates of nymphs of M.euphorbiae fed on each variety were obtained. The results suggested that the nymphs fed on Fuoco, Vis, Hyb.725t Alta, Rio fuego a;ıd VF 6203 completed their developments in shorter durations than that of others. Development.durations of nymphs fed on IJevada, Mikado and Brigade had the longest durations than fed on other varieties. At the same time these nymphs were yielded the highest dead ratio.