Sosyal kimlik ve temel kişilik özellikleri bakımından Türkiye'deki toplumsal güvenlik algıları
Perceptions of societal security in Turkey: Predictive power of social identity and basic personality traits
  1. Tez No: 240233
  2. Yazar: DUYGU DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER, DR. AHMET KÜÇÜKŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin sosyal kimliğini ve toplumsal güvenlik algılarını yordayan temel kişilik özellikleri, korunma ve gelişme eğilimleri ve ulusal kalıpyargılarının incelenmesidir. Çalışmaya farklı üniversitelerde öğrenim görmekte olan 743 öğrenci katılmıştır. Kuramsal varsayımlar göz önünde tutularak, temel kişilik özellikleri, öz düzenleme eğilimleri ve ulusal kalıpyargıların toplumsal güvenlik algılarını ve sosyal kimlik aidiyetini yordaması beklenmiştir. Katılımcılar, kişilik özellikleri, öz düzenleme eğilimleri, ulusal kalıpyargıları, sosyal kimlik aidiyetleri ve toplumsal güvenlik algıları ile ilgili ölçekler doldurmuşlardır. Araştırma kapsamında toplumsal güvenlik algılarını ölçmek amacıyla Toplumsal Güvenlik Algıları Ölçeği (TGAÖ) geliştirilmiştir. Faktör analizi sonuçlarına göre, Toplumsal Güvenlik Algıları Ölçeği'nin modernleşme ve sosyal değişim kaygısı, dine ve laikliğe yönelik tehdit algısı, adaletsizlik algısı ve hakkaniyet eksikliği ve etnik çatışma algısı olmak üzere dört temel boyutu bulunmaktadır. Beklentilere uygun olarak temel kişilik özellikleri, korunma ve gelişme eğilimleri ve ulusal kalıpyargıların sosyal kimliği ve toplumsal güvenlik algılarını yordadığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, etnik çatışma algıları ile modernleşme ve sosyal değişim kaygısının sosyal kimliğe aidiyeti arttırırken; adaletsizlik algıları ve hakkaniyet eksikliğinin sosyal kimliğe aidiyeti zayıflattığı görülmektedir. Bununla beraber, korunma eğiliminin, modernleşme ve sosyal değişim kaygısı ile dine ve laikliğe yönelik tehdit algılarını arttırırken, gelişme eğiliminin, etnik çatışma algısı ile adaletsizlik ve hakkaniyet eksikliği algılarını arttırdığı görülmektedir. Aynı zamanda Beş Faktör Kişilik Ölçeği'nin duygusal dengesizlik ve yeni deneyimlere açıklık özellikleri; adaletsizlik ve hakkaniyet eksikliği algılarını arttırmaktadır. Ayrıca olumlu ulusal kalıpyargılar ve dindarlık/muhafazakârlık ile ilgili kalıpyargıların sosyal kimliğe aidiyeti arttırdığı görülmüştür. Sonuçlar, toplumsal güvenlik ve sosyal kimliğin; kişilik, öz düzenleme eğilimleri ve ulusal kalıpyargılardan etkilendiğini göstermiştir. Bulgular geçmiş araştırma bulguları ve olası kültürel farklılıklar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of personality traits, prevention and promotion self-regulatory focuses, national stereotypes, and social identity in predicting the perceptions of societal security. Participants completed multiple measures of personality traits, prevention and promotion self-regulatory focuses, national stereotypes, social identity and the perceptions of societal security in sample of 743 college students. Considering the theoretical assumptions, it is expected that personality traits, regulatory focuses and national stereotypes will predict social identity and the perceptions of societal security. In the framework this study, the Measure of Societal Security Perceptions (MSSP) was developed. Results of the factor analayses on the items of the MSSP indicated that the perceptions of societal security involves four main dimensions, named as modernization and anxiety for social change, the threat perceptions related to religion and secularism, the perceptions of injustice and lack of justice, and the perceptions of ethnic conflict. As expected, personality traits, prevention self-regulatory focus, and national stereotypes significantly predicted the perceptions of societal security and social identity. Findings revealed that modernization and anxiety for social change and the perceptions of ethnic conflict were related to heightened level of belonging to social identity; but the threat perceptions related to religion and secularism, the perceptions of injustice and lack of justice were associated with relatively lower levels of social identity. However, prevention regulatory focus increased modernization and anxiety for social change and the threat perceptions related to religion and secularism. Prevention regulatory focus also decreased the perceptions of injustice and lack of justice and perceptions of ethnic conflict. Furthermore, two dimensions of Big Five Inventory, namely neuroticism and opennes to new experiences were positively correlated with the perceptions of injustice and lack of justice. Finally, positive national stereotypes and stereotypes piety/conservatism were positively correlated with the belonging to social identity. Findings suggested that national stereotypes, and personality dimensions weakly but significantly predict the perceptions of societal security. Main findings of the current study, were discussed, considering the related findings in the past literature and possible cultural implications.