Türk izcilik hareketinin tarihsel temelleri
Historical basis of Turkish scouting movement
- Tez No: 240234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Tarih, Education and Training, Sports, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İzcilik, bazı eğlendirici açık hava faaliyetleri ile çocukların karakter, sağlık ve kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan toplumsal bir harekettir. Temellerini Aydınlanma Çağı sonrası Avrupa'daki toplumsal ve siyasal değişimlerden almıştır. İlk izcilik hareketleri General Baden POWELL'ın emekliliğini takiben 1907 yılında, ülkesi İngiltere'de gençler için düzenlediği bir dizi doğa faaliyetiyle başlamıştır. İçerdiği pedagojik ve paramiliter öğelerle zamanın popüler olgusu haline gelen izciliğin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ilk yansımaları ise 1910 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. İzcilik hakkındaki ilk makalenin yayımlanmasıyla başlayan Türk izcilik hareketi, zaman zaman duraksamalar yaşamış, Cumhuriyet ile devam eden süreçte ise toplumsal politikaların önemli bir unsuru haline gelmiştir.Çalışma kapsamında, izciliğin temelini oluşturan kavramlar, dünya izciliğinin ilk evresi ve Türk izciliğinin 1910-1938 yılları arasındaki tarihsel gelişim süreci irdelenmiştir. Çalışma, bu sürece ilişkin teorik bilgi vermenin yanısıra izciliğin toplumsallaşmaya yaptığı katkıyı da ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda, izcilik gibi sosyal faaliyetlere, kurumun tarihsel arka planı çerçevesinde yaklaşılmasının, bugün daha sağlıklı ve tutarlı toplumsal politikalar oluşturulmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scouting is a social movement which aims improving children?s character, health and ability by certain amusing open-field activites. It has taken its bases from social and polical changes in Europe after age of enlightenment. The first scouting movements have started by certain nature activities regulated by General Baden Powell, for the young people in his country England, in 1907, after his retirement. Composing pedagogical and paramilitary items, scouting became a popular phenomenon of its time and after 1910 first reflections started to be seen in Ottoman Empire. Turkish scouting movement, which has been started with publishment of first article about scouting, experienced certain stoppages from time to time, however it has become an important component of social policies with continuing Rebuplic period.At the content of study, the concepts which compose the basis of scouting, initial period of world scouting and the historical development process of Turkish scouting has explicated. The study has also introduced scouting?s contribution to the socialization beside giving theorical information about this process. As a result of the study, it is assesed that approaching social activities such as scouting, in its frame of historical background, makes contribution to compose more robust and coherent social policies today.