Branş ve branş dışı atanan İngilizce öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin çok boyutlu incelenmesi
Examining multi dimensionally the organizational commitment levels of English teachers from and out of field
- Tez No: 240241
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada İstanbul İli Anadolu yakası ilçeleri devlet ve özel okullarında görev yapmakta olan branş ve branş dışından gelen İngilizce öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin çok boyutlu olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul İli Anadolu yakası ilçelerinde devlet ve özel okullarında çalışmakta olan 327 İngilizce öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada betimsel modeli kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, İstanbul İli Anadolu yakası ilçelerinde görev yapmakta olan branş ve branş dışından gelen İngilizce öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Bireysel değişkenler göz önüne alındığında, İngilizce öğretmenlerinin örgütsel bağlılık düzeylerinin uyum boyutu dikkate alındığında İngilizce öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, mezun olunan fakülte, okul türü, çalışılan kademe, çalışma şekli, çalışma süresi, öğretmenlik mesleğindeki ve İngilizce öğretmenliğindeki kıdem, öğretmenlik meslek bilgisi, meslek seçimi, çalışılan okulun imkanları ve branş durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.Aynı bireysel değişkenlerden özdeşleşme ve içselleştirme boyutu dikkate alındığında cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, okul türü, çalışılan kademe, çalışma şekli, çalışma süresi, öğretmenlik mesleğindeki ve İngilizce öğretmenliğindeki kıdem, öğretmenlik meslek bilgisine göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Mezun olunan fakülte değişkeni için özdeşleme ve içselleştirme alt boyutlarına bakıldığında eğitim enstitüsü ve eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenlerin diğer gruplara göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır.Öğretmenlik meslek bilgisi değişkenine bakıldığında, özdeşleşme ve içselleştirme boyutlarının her ikisinde de öğretmenlik meslek bilgisini yüksek öğrenim sırasında tamamlayanların lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.Öğretmenlerin meslek seçimi değişkenine bakıldığında özdeşleşme ve içselleştirme alt boyutları için mesleğini isteyerek seçen öğretmenler ve okul imkanlarını çok iyi olarak değerlendiren öğretmenler lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine multi dimensionally the organizational commitment levels of the English language teachers from and out of their professional field, working at public and private schools in the Anatolian side of İstanbul. The research has been implemented on 327 English language teachers working at public and private schools in the districts of the Anatolian side of İstanbul. In this research descriptive scanning model has been used.As a result of the research, it has been seen that English language teachers?, from and out of their professional field, who are working in the districts at the Anatolian side of İstanbul organizational commitment level is at medium level. It has been observed that; as the personal variables such as; gender, age, marital status, the schools graduated from, kind of the school, education, grade, staff, working time, seniority in the job of teacher and as language teachers, the facilities of the school, pedagogical competency, job choice and field status are considered, the points of the compliance dimension don?t show any meaningful difference. The same variables considered in identification and internalization sub-dimensions, dont show any meaningful difference, either.But, as the graduation variable considered in the identification and internalization dimensions, it has been determined that the teachers graduated from the education institutes and education faculties have meaningful difference compared with the other groups.When the pedagogical competency variable considered, both in identification and internalization levels , a meaningful difference is found in favour of the teachers who get their pedagogical competency during their higher education.A meaningful difference is observed with the job choice variable both in identification and internalization levels in favour of the teachers evaluating the school facilities as very good. When the field status of the English teachers is considered, the teachers from the field have much more organizational commitment than the teachers out of the field, both in identification and internalization dimensions.