İşitme engelli öğrencilerin anne ve babalarının işitme engelliler ilköğretim okullarındaki eğitim sürecini ve okul aile ilişkilerini değerlendirmeleri
Deaf students' parents' evaluation of the educational process in schools for the deaf and the realitonships between scool and family
  1. Tez No: 240254
  2. Yazar: AYŞE TEKİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ailelerin işitme engelli öğrencilerin eğitim süreci içerisinde yer almaları ve okul etkinliklerini destekleyici çalışmaları evlerinde uygulamaları eğitimin başarıya ulaşması açısından çok önemlidir. İşitme engelli öğrencilerde eğitimin başarıya ulaşmasında kurumun, öğretmenlerin ve idarecilerin ailelere verdikleri hizmetler belirleyici rol oynamaktadır. Bu araştırma, işitme engelli çocuklarını işitme engelliler ilköğretim okullarına gönderen ailelerin işitme engelliler okulları ve eğitim süreçleri ile ilgili genel düşünce, tutum ve beklentilerini ve okulların sunduğu hizmetlerden ne derecede yararlandıklarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini; 2008-2009 öğretim yılında İstanbul ili Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinde yer alan İşitme Engelliler İlköğretim Okullarında öğrenim gören işitme engelli çocukların anne ve babaları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmaya 85 anne, 59 baba olmak üzere 144 ebeveyn katılmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bulgular sonucunda anne ve babaların işitme engelli bireylerin eğitiminde kullanılan yöntem, teknikler ve ders işlenişleri hakkında bilgilerinin yeterli olmadığı; kurum hizmetlerinden büyük çoğunlukla yararlandıkları; aile- öğretmen- idareci ilişkilerinden memnuniyet duydukları ortaya çıkmıştır.Anahtar KelimelerÖzel Eğitim, İşitme Engelliler, İşitme Engelliler İlköğretim Okulları, Aile
Özet (Çeviri)
Family participation in educational period of hearing impaired children and their home application that support the school activities are very important to reach success in education of them. In order to reach success in education of hearing impaired student, services given by institution, teachers and administrators in order to support family needs has a decisive role.This study is carried out to introduce families?, sent their hearing impaired children to the primary school for hearing impaired, general thought, attitude and expectation about school for hearing impaired and their educational period and how the families benefit from it and its services. The population of study is parents of hearing impaired children registered to primary school for hearing impaired in Ataşehir and Kadıköy in 2008-2009 academic years. In this study, survey developed by researcher is used for collecting data. Eighty five mothers and fifty nine fathers are participated in this study. SPSS is used for analyzing data.Depending on the findings; parents, whose children are hearing impaired, have lack of knowledge about method and practice used for education of hearing impaired children, benefit from institution services widely and glad of relationships among family, teacher and administrator.Key wordsSpecial education, hearing impaired, schools for hearing impaired, family