Öğretmen seçim politikaları ve aday öğretmenin işe kabulü için sahip olması gereken nitelikler
Teacher selection policies and the necessary qalities of an appliciant teacher to be accepted
  1. Tez No: 240267
  2. Yazar: ATAKAN ÇILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, okullara öğretmen seçme, işe alma sürecinde ülkemizdeuygulanan öğretmen seçme, işe alma politika ve modellerinin etkinliği; işe kabuledilmek için öğretmen adaylarının sahip olması gereken ya da gerektiği düşünülenniteliklerin neler olduğunu saptamak amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla, araştırma konusunda daha önce geliştirilmiş bir veritoplama aracının olup olmadığına ilişkin inceleme yapılmış, yapılan incelemesonucu daha önce böyle bir ölçeğin kullanılmadığını ve bu konuda bir araştırmayapılmadığı görülmüştür. Veri toplama aracı ilgili alan uzmanı ve araştırmacınınkatılımı ile oluşturulmuştur. Ölçek, İstanbul ili Üsküdar ilçesinde 41'i devlet; 40'ıözel okul olmak üzere toplam 81 okul yöneticisine uygulanmıştır. Veriler SPSS 10.0(The Statistical Packet for The Social Sciences) paket programı ile analiz edilmiştir.Okul yöneticilerinin ve öğretmen seçiminde yetkili diğer personelin, öğretmenseçiminde önemli buldukları ölçütlere ilişkin değerlendirmelerinin belirlenmesinde;frekans (f), yüzde(%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (SS) gibi istatistikiölçüm araçları kullanılmıştır. Birinci ve dördüncü bölümde frekans dağılımları veyüzdelik hesaplamalar yapılmış olup. İki ve üçüncü bölümlerde maddelerinkurumlar bağlamında ilişkisini incelemek amacıyla t -testi uygulanmıştır.Yapılan araştırmanın sonucunda devlet ve özel okul yöneticileri, öğretmenseçim modelleri arasından, ?okul yönetimi ve uzman öğretmenler seçim komisyonu?modelini benimsedikleri görülmüştür. Bu sonuç doğrultusunda devlet sektöründe tekelden merkeziyetçi yapının bir an evvel bırakılarak yerel anlamda okul yönetimineCreate PDF files without this message by purchasing novaPDF printer (http://www.novapdf.com)geçişin yararlı olacağı düşünülmektedir. Okullarda öğretmen seçme işini yapmakiçin okula ait bir İnsan Kaynakları Yönetimi departmanın bulunması gerekmektedir.Araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçlardan biri de öğretmen adaylarınınseçimlerinde etkili olan kişisel ve mesleki niteliklerdir. Bu konuda özellikle adayın?iletişim yeteneği, güvenilirliği, konuşma ve yazma dilini iyi kullanması, dışgörünümü, sınıf yönetim sitili? gibi nitelikler ön plana çıkmaktadır. Öğretmenadaylarının üniversite öğrenimleri sırasında bu ve benzer niteliklerini geliştirmelerimezuniyetleri sonrasında iş bulma olanaklarını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to obtain the effectiveness of the policies and the models oftheselection and recruitment of the teachers applied in Turkey and to obtain thenecessary qualifications or the qualifications thought to be necessary which thestudent teachers should have to be admitted to the teaching profession in the processof the selection and the recruitment of the teachers to the schools.With this aim,whether there was a data collection instrumentdeveloped about this research or not before was examined and afterthe examination it was found that such a data collection instrument had not beenused and a research about this subject had not been done before.The data collectioninstrument was developed by and the researcher.The instrument was applied to 41public head teachers an 40 private head teachers, totally 81 head teachers of theschools in Üsküdar,İstanbul.The data was analyzed by using the SPSS 10.0(Statistical Packet for Social Sciences).The descriptive statistics; frequency,percentage, mean and standard deviations were used in determining the evaluationsregarding to the criterions important at the selection of the teacher which the headteachers and the other personnel were authorized.The frequency distributions andpercentages were found in the first and fourth parts.In the second and third parts, ttestwas applied to examine the differences of the views of the head teachers workingin public or private sectors.The major findings are as follows:The public and private head teachersadopted ?the school administration and expert teachers school commission model?from the teacher election models.Hence, it is thought that the transition to the locallyschool management might be beneficial by giving up the centralist structure in thepublic sector.A department of Human Resources Management might be in theschools.Another major finding is related to the personel and vocatinal qualificationsin the process of selectiong teachers.Espeacially,the qualifications like thecommunication skills,reliability,good usage of oral and writing language,appearenceand calssroom managment style were striking.If the student teachers develop theseand similar qualifications while studying at the university,they can increase thepossibility of finding a job.