Ruhsal liderlik ölçeği: Türkçe dilsel eşdeğerlik,geçerlik ve güvenirlik çalışması
Spiritual leadership survey: Turkish language, reliability & validity analysis
  1. Tez No: 240270
  2. Yazar: ŞEHBAL KURTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BALOĞLU, DR. ENGİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez 2007 yılında Fry tarafından geliştirilmiş, Ruhsal Liderlik Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması üzerinedir. Çalışma on (10) aşamada yürütülmüştür; ölçeğin Türkçeye çevrilmesi, ölçeğin Türkçe formunun dilsel eşitlik, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Çeviri aşamasında, orijinal İngilizce ölçek alan uzmanları tarafından Türkçeye tercüme ettirilmiştir. Bu tercümeler incelenerek geçici bir Türkçe form oluşturulmuştur. Türkçe form dil konusunda doktora düzeyinde bir uzman tarafından geri çeviri yöntemiyle tekrar İngilizceye çevrilmiştir. Bu formlar üzerinde yapılan çalışmalarla maddeler teker teker ele alınıp değerlendirilmiş ve Türkçe forma ulaşılmıştır. Orijinal ölçekteki maddeler ile Türkçe maddelerin iki kültürde de anlaşılabilir olduğu gözlemlenmiştir. Böylelikle orijinal ölçeğin 40 maddesi de Türk kültüründe karşılık bulacağından; ölçeğin tüm maddeleri Türkçe formda da aynen kullanılmıştır. Formun Türkçesi Türk Dili konusunda uzman kişiler tarafından dil bilimi açısından değerlendirilmiştir. Formların toplanmasıyla elde edilen veriler ve öneriler göz önüne alınarak Türkçe ölçeğe son biçimi verilmiş, bu işlemin ardından özgün ölçekle Türkçe ölçek arasındaki eş değerliğinin kontrolü için ölçeğin önce İngilizce ve Türkçe formları üç hafta arayla bir üniversitenin İngiliz Dili Öğretmenliği Bölümünde okuyan son sınıf öğrencilerden oluşan 37 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Yapılan eşleştirilmiş grup t testi sonucunda dilsel eşdeğerlik açısından anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Çalışmanın güvenirlik bölümünde formun iç tutarlılığını saptamak için, İstanbul Avrupa ve Asya yakasında bulunan çok farklı eğitim kurumlarında görev yapan 573 eğitimciye ölçek uygulanmıştır. Bu aşamalarda Pearson çarpım moment korelâsyon analizleri, bağımlı grup t testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda ?SPSS for Windows ver.13.0 programında çözümlenmiş, manidarlığı .05 düzeyinde sınanmış, diğer manidarlık düzeyleri ayrıca belirtilmiş ve bulgular araştırmanın amaçlarına uygun olarak tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan bu analizler ölçeğin Türkiye koşullarında kullanılabilecek, dilsel eşdeğerliğe sahip, geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğunu göstermiştir.Anahtar SözcüklerLiderlik, ruhsal liderlik, ruhsal liderlik ölçeği.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the adaptation of the Spiritual Leadership Survey, which was originally developed by Fry in 2007, into Turkish. The study was carried out in ten (10) of phases: Translation of the questionnaire into Turkish. The studies for the language equivalency, trustworthiness and validity of the Turkish form have already been carried out. During the translation process, the original copy has been translated by questionnaire experts. These translations have been studied and a temporary Turkish form has been prepared. This Turkish form has been translated into English by an expert with a PhD in English Language by using the reverse translation method. Having worked on these forms, each item was reconsidered and evaluated, in the end, the Turkish form was formed. It was observed that the items in the Turkish form and the ones in the original questionnaire were apprehensible in both cultures. Thus, since 40 items of the questionnaire will match the Turkish Culture, all the items of it were used in the Turkish form as they are. The Turkish translation of the form was checked by experts in Turkish Language. The Turkish questionnaire was given its final form by considering the data and suggestions and after this stage, in order to check their equivalency between the Turkish questionnaire and the original one, the Turkish and the English forms were given to 37 students who were studying in senior class at the Department of English Teaching, Faculty of Education of a university with an interval of three weeks between each. Significant results were found in terms of language equivalency as a result of matching group t test. With respect to reliability, in order to establish internal consistency, the scale was given to 573 educators working at different educational institutions in the European and Asian sides of Istanbul. Pearson multiplication moment correlation analysis and independent group t tests were applied at this stage. The data received were analyzed on the computer using ?SPSS for Windows ver. 13.0? and the result found was .05 significantly meaningful. Other significantly meaningful results were separately shown and for the purposes of this study, the findings were displayed using tables. The analysis carried out proved that the questionnaire has the language equivalency, is valid and trustworthy and can be used for Turkish conditions.Key WordsLeadership, spiritual leadership, spiritual leadership survey.