Sınıf ortamında yabancı dil öğretmenlerinin öğrenmeyi kolaylaştırma becerilerinin değerlendirilmesi
Evaulation of foreign language teachers? abilities in making learning simpler in the classroom environment
  1. Tez No: 240274
  2. Yazar: GÜLŞEN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu arastırmanın kuramsal temelleri çesitli literatürler taranarak olusturulmustur.Araştırmanın amacı yabancı dil öğretmenlerinin öğretmeyi kolaylaştırma becerileri tesbit etmektir. Arastırma; Giris, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular, Tartışmalar,Sonuçlar ve Öneriler olmak üzere bes ana bölümden olusmaktadır. Literatür bölümünde öğretmen,öğretmen rolleri,öğretmen nitelikleri,yabancı dil öğretmeni,yabancı dil öğretimi,yabancı dil eğitimi kapsamı ve yabancı dil öğretmeni yeterlikleri üzerinde kapsamlı alan taraması yapılmıstır. Arastırmanın evrenini, 2008-2009 Egitim Öğretim yılında,tabakalama yöntemi ile İstanbul Anadolu yakası Sultanbeyli,Kartal,Pendik,Kadıköy,Maltepe,Bostancı ilçelerinde devlet okullarındaki öğrenciler oluşturmaktadır.Öğrencilerin seçiminde kümeleme örneklem yöntemi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda 300 öğrenciye (150 Kız,150 Erkek) ulasılmıstır.Uzman görüşüne dayandırılarak hazırlanmış anket bulunmaktadır. Ankette cinsiyet, yaş, mesleki deneyim ve öğretmen yaşı olmak üzere 4 adet demografik soru bulunmaktadır. Anket toplam 30 soruyu içermektedir.Araştırma sonucu SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada Tek,“t”testi kullanılmıştır. Veriler p = .05 anlamlılık düzeyinde olarak sınanmıştır. Son bölümde ise sonuç ve öneriler yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theoretical foundations of this study have been formed by searching various literatures. The aim of the study is to define the abilities of the foreign language teachers? abilities in making the learning simpler. The research is composed of five main parts: Introduction, Relevant Literature, Method, Findings, Result and Suggestions. In the Literature part, a comprehensive field research on teacher, teacher?s roles, teacher qualifications, foreign language teacher, and the content of the foreign language training and the competence of the foreign language teachers has been carried out. The universe of the research includes the students in the state institutions in the boroughs of Sultanbeyli, Kartal, Pendik, Kadıköy, Maltepe, Bostancı in Anatolian Side of Istanbul Province in 2008-2009 Academic Year.The grouping sampling method has been used to select the students. In scope of the study, 300 students (150 girls, 150 boys) were included in the survey. The survey form based on the expert opinion is available. There are 4 demographic questions in terms of gender, age, vocational experience and seniority. The survey consisted of 30 questions. The results of the research have been analyzed through SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).T-test has been used in the research. Expressiveness levels were used on the p=05 level.In the last part, conclusions and suggestions are written.