İlköğretim okul müdürlerinin öğretmenlerin başarılarını artırmak için uyguladıkları dışsal motivasyonun (dışsal güdüleminin) etkileri
- Tez No: 240275
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlere, kendi okul müdürlerinin uyguladıkları dışsal motivasyonun(dışsal güdülemenin) etkilerini ölçmek amacıyla yapılan bir araştırmadır.Araştırma tarama modelinde olup, ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin başarılarını artırmak için müdürlerin kendilerine uyguladıkları dışsal motivasyonun etkilerini bulmak için eğitim, okul, okul müdürü, öğretmen, motivasyon ve başarıyı artıracak faktörler hakkında ilgili kaynaklar taranıp, konuyla ilgili daha önceden yapılmış benzer araştırmalar ve raporlar araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, ilgili uzman görüşleri de alınarak anket formu hazırlanmıştır.Araştırma bir bağımsız evrenden oluşmakta ve bu evrenden alınmış bir bağımsız örneklem içermektedir. İlköğretim okulu öğretmenlerine müdürler tarafından uygulanan dışsal motivasyonun başarıya etkilerini belirlemek amacıyla araştırma kapsamına alınan; İstanbul ili Avrupa yakası Eyüp İlçesi'nde rastgele seçilen 30 ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler evreni oluşturmaktadır. Bu evrenden random (tesadüfî örneklem) yöntemi ile seçilen 215 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm bulgular, beşinci bölüm sonuçlar ve tartışmalar, altıncı bölüm önerilerdir.
Özet (Çeviri)
In this research is made in order to measure the effects of external motivation applied by the school administrators to the teachers that work in primary schools of National Education MinistryThe Research is in the scanning model , and similar researches and reports have been made before and resources have been scanned about the factors that will increase the motivation and success for the education, the school,the school administrator and the teacher ; also to find the effects of external motivation that have been applied by the school administrators in order to increase the success of the teachers.Research has an independent universe and includes an independent sample taken from this universe.