Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi ve istenmeyen öğrenci davranışlarıyla baş etmede kullandıkları yöntemlere ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Statement of the ideas concerning the methods of classroom teachers that are used for classroom management and dealing with unwanted behaviours of students
  1. Tez No: 240278
  2. Yazar: RESÜL KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde davranış düzenleme sürecine ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Tarama modelinde betimsel bir çalışma olarak gerçekleştirilen araştırmada; sınıf öğretmenlerinin sınıflarında karşılaşmış oldukları istenmeyen öğrenci davranışları, istenmeyen davranışlara karşı kullandıkları yöntemler, sınıf ortamının düzenlenmesi ve ikliminin olumlulaştırılması, istenmeyen öğrenci davranışlarının önceden tespit edilerek önlenmesi, sınıf kurallarına uyum sağlanmasına ilişkin öğretmenlerin görüşleri alınmıştır.Araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Sultanbeyli ilçesi sınırları içerisinde 13 ilköğretim okulunda görev yapan 159 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde kullanılmıştır.Öğretmenlerin gözlemlemiş oldukları istenmeyen öğrenci davranışları ders düzenini bozucu hafif şiddette istenmeyen davranışlardır. En sık karşılaşılan istenmeyen davranışlar; arkadaşlarını sürekli şikâyet etme, izin almadan konuşmadır. Sınıfta en az karşılaşılan istenmeyen davranış hırsızlık yapma, öğretmenlerine saygısızlık yapmadır. Öğretmenler istenmeyen davranışlara karşı öncelikle beden dilini ile beraber sözel yöntemler kullanmakta ileri davranış problemlerinde durumu değiştirme yöntemlerine yer vermektedirler. Öğretmenler fiziksel ceza yöntemini tercih etmemekle birlikte, uygulayan öğretmenlerde yok değildir. Öğretmenler en fazla, öğrenciyi dinler ve açık iletişimde bulunurum, bakışlarımla ikaz ederim, sorunun nedenlerini araştırırım yöntemlerini kullanmaktadır. Öğretmenler sınıflarında demokratik bir ortam oluşturmakta ve sınıf ortamının düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the opinions of class techers about the process of behavior forming in classroom management. In this research, which has been done as a descriptive work Survey metod, thoughts of class teachers have been taken about the undesired behavior came across in classes, the methods used by teachers to prevent these, preparing the clasroom environment in a positive atmosphere, preventing the undesired behaviours by determining them before hand adjusting to classroom rules.The sample of the research contains 159 class teachers who work in 13 primary schools in Sultanbeyli in İstanbul. The data of the research bas been obtained via the poll made by the researcher. Frequency and rate have been used to analyze the collected data.The undesired behaviours of students observed by class teachers are the behaviours which are slight and which spoil the order of the lesson. The mostly seen undesired behaviours are complaining about his/her friends and talkin without permission. On the other handi the least ones are theft and being disrespectful to the tecaher. Against the undesired behavioursi the teachers use fistly bodly language with some verbal methods. But in further stagesi they prefer to change the problematic situation. Although the teachers don?t perfer the physical punishment methods, there are some who use them too. The most frequently used methods, by teachers can be shown such as ? I listen to the student, I communicate in an open way, I warn the students with my sights o reye movements, I investigate the reasons of the problem etc.? Teachers for a democratic atmosphere in their classes and perform the necessary duties to prepare the classroom environment