İngilizce dersi müfredatının uygulanmasında İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin motivasyonunu arttırmada kullandıkları yeni yöntem ve teknikler
In applying English lesson curriculum the new methods and tecniques to motivate students
- Tez No: 240279
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çocuklar dil öğreniminde yetişkinlere kıyasla daha avantajlıdırlar. Yetişkinlerden çok daha çabuk, kolay ve dil öğrenimini daha ?doğal? bir şekilde gerçekleştirmektedirler.Bu çalışma; İngilizce müfredatının uygulanmasında öğrencileri motive etmek için kullanılan yeni yöntem ve teknikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Yapılan çalışma ; var olan bir durumu betimlediği için tarama modelli bir araştırmadır.Araştırma betimsel niteliktedir. Ankette likert tipi ölçek kullanılmıştır. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Bu anket, ilgili araştırmaların ve kaynakların taranması sonucu geliştirilmiş uzman görüşüne başvurularak ankete son şekli verilmiştir. Yeni yöntem ve teknikler ile ilgili verileri elde etmek için öğretmenlere uygulamak üzere 1 adet ölçme aracı geliştirilmiştir. Anketin ilk bölümünde ankete katılanların kişisel bilgilerinden oluşan 5 soruluk bilgi formu, ikinci bölümde ise yöntem ve tekniklerle ilgili öğretmen görüşlerini belirlemeye yönelik 24 soru bulunmaktadırBu araştırmanın evrenini, 2008?2009 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili, Anadolu yakası ilköğretim okullarında çalışmakta olan tüm İngilizce öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Anadolu yakasındaki Tuzla ve Pendik ilçesindeki İngilizce öğretmenleriyle random yöntemiyle tespit edilen 40 ilköğretim okulunda çalışan 121 öğretmenden oluşmaktadır.Deneklere uygulanan anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilimsel istatistiklerden frekans ( N ), yüzde ( % ), ortalama ( X ), Standart sapmalar ( Ss ) yapılmıştır. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırma bulguları göz önünde bulundurularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children are more advantageous than adults in language learning. They have a faster , easier , and more `?natural `? second language acquisitionThis research was done for determining the new methods and techniques in English programme to motivate students .The survey method was utilized since the research describes an existential condition.This is a descriptive research. Likert scale was used in questionaire. The research data was gathererd with questionaires. The questionare took its last shape after a long period of scanning related researches and resources. To get data about new method and technique, one measurement materiels which are apllied to teachershave been improved. In the first part of it , there are 5 questions that aim to get personal data about participants. In the second part, there are 24 questions that aim to state teachers' opinions about the method and techniqueThe universe of the research consists of English teachers who work in elementary schools in Tuzla and Pendik in İstanbul ( Anatolian Side) in 2008/2009 Education and Training period. This research was applied to 121 English teachers who were randomly selected from 40 elementary schools.To analyse the data that was gathered from participants statistical SPSS program was used. I?order to analyse data some scientific methods were followed like : frequency ( N ), percent ( P ), mean ( X ), and standard deviation ( Ss ). Tables and graphics were formed and data was interpreted.Considering the findings of research ,some suggestions were given.