Okul öncesi öğretmenlerinin öğrencilerin istenmeyen davranışlarıyla baş etmede kullandıkları sınıf yönetimi stratejileri
Classroom management strategies used to deal with unwanted behaviors encountered by pre-school teachers
- Tez No: 433848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURDAĞI AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içerisinde karşılaştıkları istenmeyen öğrenci davranışlarıyla baş etmede kullandıkları sınıf yönetimi stratejilerini tespit etmektir. Araştırmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseninden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, tamamı Iğdır il merkezindeki bağımsız anaokullarında çalışan 18 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesi için amaçlı örneklem seçimi yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesinden yararlanılmıştır. Veriler, öğretmenlere sorulan 3 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Görüşmeler araştırmacı tarafından her öğretmenle birebir yapılmış ve yaklaşık bir saat sürmüştür. Formdaki sorular öğretmenlere yöneltilmiş ve alınan cevaplar bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Daha sonra da içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri ile analiz edilmiştir. Veri seti başka bir uzman akademisyene sunulmuş ve kendisinden tema ve kodlar oluşturması istenmiştir. Uzman akademisyenin tema ve kodlarıyla araştırmacının tema ve kodları birebir örtüşmüş ve bu sayede güvenilirlik sağlanmıştır. Analiz sonucunda öğretmenlerin en çok belirttiği istenmeyen davranışların sınıf kurallarına uymama, arkadaşlarını şikâyet etme ve şiddet türü davranışlar olduğu tespit edilmiştir. Bu davranışların en çok serbest zaman etkinliklerinde ve okulun yeni açıldığı dönemlerde ortaya çıktığı görülmüştür. Öğretmenlerin de bu istenmeyen davranışlara baş etmek için en çok ödül ve pekiştirme, sınıf kurallarını belirleme ve görmezden gelme stratejilerini kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify classroom management strategies used to deal with unwanted behaviors encountered in the classes of pre-school teacher. Phenomenology patterns, one of the methods of qualitative research, were benefited in the research. The study group consists of 18 pre-school teachers all working in kindergartens in the city center of Igdir. To determine the study group, easy accessible case sampling, which is one of purposeful sampling methods, was benefited .The data, consisting of 3 questions asked to teachers, was obtained via semi-structured interview forms. Interviews conducted by the researcher and one to one with the teacher took about an hour each. Questions in the form directed to teachers and the answers were transferred to a computer after which it was analyzed via content analysis and descriptive analysis techniques. The data set was presented to another expert academics and he was asked to create a theme and codes. The theme and codes of the researcher and the expert academician matched up exactly and were seen to be reliable. . Analysis of the results indicated not following classroom rules, misbehavior, complaining of friends and violence in classroom behavior as the mostly expressed complaints by teachers. This behavior was found to occur mostly during free time period and during when schools are just opened. It was found that teachers benefited from rewarding and consolidating, identifying the class rules and ignoring to cope with this unwanted behavior.