Bir un fabrikasında 9 aylık üretim peryodunda buğday paçalındaki değişmelerin un randımanı ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 24030
  2. Yazar: MÜJDE OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışma Ege bölgesindeki bir un fabrikasında, 9 aylık üretim peryodunda, buğday paçalındaki değişmelerin, un randımanı ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Marmara, Ege, Akdeniz ve iç Anadolu bölgelerinden elde edilen farklı çeşitte ekmeklik buğdaylar ve bu buğdayların değişik oranlarda paçal lamp öğütülmeleri sonucu elde edilen Tip 3 unlar kullanılmıştır. Aynı öğütme tekniği ile çalışılan 10 adet paçal içerisinde, buğdaylardaki çeşitliliğe, elde edildikleri yöre farklılıklarına ve paçalda kullanıldıkları oranlara bağlı olarak, üretilen un kalitelerinde de farklılıklar saptanmıştır. Un verimi açısından en yüksek değer, 4, no'lu paçalda bulunurken, ekmeklik kalite açısından en iyi değerler, 10 no'lu paçalda gözlenmiştir. 58
Özet (Çeviri)
S UMMARY In this study, it was objected to determine how the variations in wheat blending, affect the flour extractions and flour qualities. For the research, various types of wheats obtained from Marmara, Aegean, Medi tereni an, and Middle East regions and flour extracted from blending of these types of wheats, were used as materials. In spite of the fact that the milling technique was tried to be same for examined grists, It was determined some differences in the quality of flours depending on the varieties of wheat types, the regions they're obtained and proportions used in the grists. The maximum flour yielding capacity was found in the grist number 4. And, the best quality for bread making was given by the flour extracted from the grist number 10. 59 -