The relationship between humor styles and job related affective well - being of employees among different sectors and the moderating effect of social climate
Çeşitli sektörlerdeki çalışanların mizah tarzları ve işe ilişkin duygusal iyilik algıları arasındaki ilişki ve sosyal iklimin moderatör etkisi
- Tez No: 240316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma çeşitli sektörlerdeki çalışanların mizah tarzları ile işe ilişkin duygusal iyilikalgıları arasındaki ilişkiyi ve örgütteki sosyal iklimin bu ilişki üzerindeki şartlı değiğken etkisiniincelemeyi amaçlamıştır. Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ), Sosyal İklim Ölçeği ve İşe İlişkin Duygusalİyilik Algısı Ölçeği (İİDİAÖ) ile birlikte yaş, cinsiyet vb. bazı demografik bilgileri soran birbölümden oluşan anket, çeşitli sektörlerde çalışan, 146 kadın ve 135 erkekten oluşan toplamda282 katılımcı tarafından doldurulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 16. paket programıkullanılmıştır.Araştırmanın sonucu, işe ilişkin pozitif dugusal iyilik algısı ile olumlu mizah tarzlarındanolan kendini geliştirici mizah tarzı ve sosyalleştirici mizah tarzları arasında pozitif yönde anlamlıbir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu iki mizah tarzının işe ilişkin negatif duygusal iyilik algısı ile isenegatif yönde anlamlı ilişkisi vardır.Saldırgan mizah tarzının işe ilişkin pozitif dugusal iyilik algısı ile olumsuz yönde anlamlıölçüde ilişkili olduğu ve işe ilişkin negatif duygusal iyilik algısı ile anlamlı ve olumlu bir ilişkisininolduğu bulunmuştur. Kendini aşağılayıcı mizah tarzının işe ilişkin pozitif dugusal iyilik algısı ileanlamlı bir ilişkisi bulunamazken, işe ilişkin negatif duygusal iyilik algısı ile olumlu yönde anlamlıbir ilişkisi olduğu saptanmıştır.Yaş, cinsiyet, yönetici pozisyonuna sahip olma, mevcut işte ne kadar süredir çalışıldığı,eğitim durumu gibi özellikler fark testlerine konu olmuş ve bazıları için anlamlı farklarbulunmuştur.Örgütteki sosyal iklimin çalışmadaki ilişkiler üzerindeki şartlı değişken etkisi araştırılmıştır.Saldırgan mizah ve kendini aşağılayıcı mizahın, işe ilişkin negatif duygusal iyilik algısı ile olanpozitif yönlü ilişkisinde bu etki anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the relationship between humor styles and jobrelated affective well-being of employees among different sectors and the moderating effect ofsocial climate on this relationship. A questionaire containing, Humor Styles Questionnaire, SocialClimate Perception Scale, Job Related Affecctive Well-Being Scale and a part asks aboutdemografics was done by 146 females and 135 males, 282 participants in total. SPSS 16.Program was used to make statistical analysis.Job related positive affective well-being and self-enchancing humor, one of the positivehumor styles, and affiliative humor, the other positive humor style, are positively andsignificantly correlated. This two styles also have significant negative correlations with Jobrelated negative affective well-being.Aggressive humor style has significant negative correlation with job related positiveaffective well-being and has significant positive correlation with job related negative affectivewell-being. It was found that Self-defeating humor style has no significant correlation with Jobrelated positive affective well-being but has a positive one with Job related negative affectivewell-being.Demographics like age, gender, education, having an administrative position, lengthworked in the job environment were taken into difference tests with the variables and gavesome significant findings.The moderating effect of social organizational climate on the variables was investigated.This effect was found significant for the positive relationship between Aggressive Humor andself-defeating humor and job related negative affective well-being.