Kur'ân-ı Kerim'de Birr
The Birr concept in the Qur'an
  1. Tez No: 240345
  2. Yazar: GÜVEN AĞIRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
İlahi dinlerin ortak amacı insanlığın saadetidir. İlahi kitaplar da bu saadetin temini için uyulması gereken emirleri ve yasakları barındıran vahiy ürünü eserlerdir. Kur'an-ı Kerim de bu ilahi kitapların sonuncusu ve evrensel olanıdır. İçerisinde genel evrensel ilkeler bulunan Kur'ân'da özel ilkeler de vardır. Ancak esas olan sebepler hususi olsa da hükmün umumi olmasıdır. Kur'ân nazil olduğu dönemde, muhataplarının psiko-sosyal ve kültürel durumlarını göz önünde bulundurmuştur. Kur'ân'ın nazil olduğu dönemde kullandığı dil de muhataplarının anlayacakları bir dildir. Bizzat kelimeler ve kavramlar cahiliye Araplarının hayatından alınmıştır.?Birr? kavramı cahiliye Araplarının Kur'ân nazil olmadan önce kullandıkları bir kavramdır. Ancak bu kullanımda ilahî boyut eksiktir. Kur'ân'la beraber ?birr? kavramı ilahî bir boyut da kazanmıştır. Birr kavramı Kur'ân'da itikad, ibadet ve ahlak konularını kapsayan temel kavramlardan bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
The chief purpose of divine religions is the happiness of human being and the divine books are the divine inspiration products which contain commands and prohibitions that humans have to obey to ensure this happiness. The Qur?an, which is universal, is the last one of these books. There are also private principles in the Qur?an in which there are general universal principles. However, the main principle is that rules have to be universal instead of being individual. The Qur?an took into consideration the psycho-social and cultural characteristics of the people of the period that it emerged. The language of Qur?an is the one that can be easily understood by the people of the period that it emerged. The words and concepts are taken from the lives of uneducated Arabs. ?The Birr? is the concept which was used by uneducated Arabs before the period that the Qur?an emerged. Yet, in this usage divine dimension is deficient. ?The Birr? concept gained divine dimension with the Qur?an. ?The Birr? is one of the fundamental concepts which contain belief, worship and moral subjects in the Qur?an.