Sinema ve reklam ilişkisi
Cinema and advertising relation
  1. Tez No: 240346
  2. Yazar: İREM ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüzde reklam endüstrisinin iletişim halinde olmadığı bir mecra kalmamıştır. Bu mecralardan biri de sinema sanatıdır. Sinema sanatı ve reklam endüstrisinin buluştuğu bir alan da ürün yerleştirme uygulamalarıdır. Ürün yerleştirme uygulamaları, geleneksel reklam uygulamalarının dışında kabul edilmektedir. Çünkü günümüzde tüketicinin duyarsızlaşmadığı geleneksel reklam mecrası kalmamıştır. Sinema filmlerinin diğer mecralardan farkı, reklam endüstrisini tüketici ile daha kolay buluşturmasıdır. Sinema seyircisi, bilinçaltına seslenen ürün yerleştirme uygulamaları ile tüketime yönlendirilmektedir. Küreselleşmenin sonuçlarının açıkça gözlemlenebildiği bir dönemde, Hollywood filmlerinin küresel etkileri göz ardı edilemez. Popüler filmleriyle Hollywood, küresel markalarını ve kendi ideolojilerini yaygınlaştırmaktadır. Hollywood sinemasının peşinden giden ulusal kültürler, küreselleşmenin sunduğu imkanlardan yararlanmaya çalışırken, Amerikan mitlerinin taşıyıcılığını yapmaktadır.Araştırmada, Türk sinemasından bir örnek seçilerek, filmin Hollywood sineması ile ilişkisi değerlendirilmiş ve filmdeki ürün yerleştirme uygulamalarının detaylı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s advertising industry touches all communication channels, one of which is `cinema?. The field that gathers cinema and the advertising industry is `product placement?. Product placement is not evaluated as a traditional way of advertising since the consumer has already lost his sensitivity to all of the traditional advertisement techniques. The distinction between the movies and the other channels is the ability of movies to contact the consumers and the advertising industry more easily. Product placements steer the cinema audience to consume with subliminal perception. In a period where the effects of globalization can be clearly observed, the ?global? effects of Hollywood movies are hard to ignore. With its popular productions, Hollywood carries around global brands and its own culturel codes. While trying to take the advantage of the opportunities of globalization, the cultures that follow Hollywood are transporting the `American myths?. In this thesis, a film from Turkish Cinema is analyzed and evaluated in terms of its relations with Hollywood productions. In addition, the product placements in the movie are examined in detail.