Televizyon reklamlarındaki tipografik etkinliğin incelenmesi
Television advertisements typographical effectiveness in review
  1. Tez No: 296285
  2. Yazar: NİYAZİ NEVERCAN KABACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Etkileyici bir iletişim süreci olarak reklam, ?tüketicileri bir mal veya markanın varlığı hakkında uyarmak ve mala, markaya, hizmete veya kuruma olumlu bir tutum yaratmak amacıyla tasarlanırken bu tez içinde televizyon uygulamaları kapsamında incelenecektir.Reklamın en etkili olarak tüketici ile buluştuğu televizyon ortamının hem işitsel hem de görsel bir medya aracı olması, icat edildiğinden bugüne en gözde reklam aracı olmasını sağlamıştır. Televizyondaki görsellik, hareketlilik, mesajlara çekicilik ve heyecan katmasının yanı sıra, bol tekrarlara yer vererek reklamın akılda kalıcılığı sağlanmaktadır.Gerçek dünyanın temsilleri olarak kabul edilebilecek görsellerin reklamlarda oynadığı roller arasından iki öğe, animasyon ve tipografi öne çıkmaktadır. Animasyon tekniği; konuşan hayvanlar ve eşyalar, uçan çocuklar, periler ya da canavarlar gibi karakterlere hayat vermektedir.Tipografi ise harf biçimleri ve onların işaretsel anlamları arasındaki ilişkiyi temel alan bir sanattır. İşaretsel anlamlar olarak harfler kelime yapılarını, kelimeler cümleleri, cümleler paragraflarla birleşerek metinleri oluşturur.Grafik tasarımda tipografi, bilgi ve mesajın anlaşılabilir bir form diliyle iletilmesinin yanı sıra, bir tarz, kişilik, görsel bir dil, farklı bir imge olarak ortaya konan bir eleman olma iddiasını taşımaktadır. Yazı karakterlerinin hepsi notalar gibi farklı bir sese, tona, çağrışım ilişkilerine sahip bulunmaktadır.Tezin konusu kapsamında tipografinin televizyon reklamında kullanılmasına ait örneklere ve tipografik unsurlara yer verilmiştir. Televizyon reklamı hazırlama sürecinde, reklam yazarı reklama konu olan ürün ya da hizmet ile ilgili olarak elde edilmiş olan bilgiler ve verilmiş olan stratejik kararlar çerçevesinde hazırlamayı planladığı televizyon reklamını, nasıl bir yaklaşım ile işleyeceğine karar vermektedir. Reklamda kullanılacak yaklaşım reklamın görsel ve sözel dili ile satış mesajları reklamın doğrudan tüketiciye ulaşmasını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
As a impressive communication process, advertisment which is designed to create positive attitude and warns consumers about the existence of a commodity or a brand goods, brand, service or organization, will be examined on a television applications in this thesis scope.Television is the most effective advertisement for the consumer environment in both visual and auditory means of a media that, since invention has to be the most popular advertisment tool. Television visual, mobility, charm and excitement topics, as well as plenty of repetitions in mind the persistence provided by the advertise.Typography and animation are two items of real-world can be regarded as representations. Animation techniques gives life to the characters such as; talking animals and items, flying children, fairies or monsters, This aspect of animation characters, or at least in the interest of the people's attention, and therefore can be said that television advertisment in the high power of charisma.Typographic is a relationship between letter forms and meanings based on their art. Signal structures of the letters, words, sentences, words, sentences in paragraphs combine to form texts. Thus, the physical and semantic objects occur.As a field of graphic design, advertisment production, the design of an institution includes all the communication tools. These are the color of the institution, dates back to the design of the logo typography and letterhead papers. Graphic design is the most important sub-title is expressed as the science of typography in a brief article. Text and graphics can not be considered separately, so you have graphic art with the art of writing to be realized.The most important element of graphic design known as Typography. Because the effect of linear design, as well as it should be an emphasis on completing the contract. This is the most appropriate color, font type and size are most suitable.Graphic design, typography, information in a form and language understandable to transmit the message, as well as style, personality, visual language, a different image of being an element of the claim is put forward. Typography graphic designers to match the content of the message of creativity that is the most important area of free movement. They has a connotation relations and all sound different typefaces, such as notes, tons,.Examples of the scope of the thesis, the use of typography and typographic elements are included television commercials. Television advertisment in the process of preparing, advertisment, products or services that are subject to advertisement to the author in relation to the information obtained and decisions issued within the framework of strategic plans to prepare television advertisment, how to decide to work best with an approach. Approach to visual and verbal language used in the advertisement with the its? sales messages to reach consumers directly affects the advertisement.