Muhasebe sistemlerinin sınıflandırılması ve Türk muhasebe sisteminin yerinin belirlenmesine yönelik bir analiz
The classification of accounting systems and an analysis to determine Turkish accounting system
- Tez No: 240391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ELİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Muhasebe, içerisinde hayat bulduğu toplumun siyasi, sosyal, ekonomik ve hatta kültürel nitelikleriyle şekillenmektedir. Bu bağlamda, bir ülkenin muhasebe sisteminin başka bir ülkeninkiyle bire bir aynı olması mümkün değildir. Muhasebe sistemi kavramı, bir işletmenin bir döneme ait mali raporlarının hazırlanmasında başvurduğu ve birbirleriyle ilişki halinde bulunan tüm muhasebe uygulamaları anlamına gelmektedir.Muhasebe sistemlerinin sınıflandırılması sayesinde bir ülke, karşılaştığı muhasebe problemi karşısında muhasebe sisteminin aynı grupta olduğu, diğer bir deyişle kendisiyle yapısal açıdan benzer özellikleri taşıyan başka bir ülkenin soruna ilişkin izlediği yaklaşımı örnek alabilecektir.Bu çalışmada, Türkiye ile beraber 16 ülke, muhasebe uygulamalarından oluşan 32 adet değişken kullanılarak aralarındaki benzerliklere göre sınıflandırılmıştır. Çalışmada hiyerarşik kümeleme yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak Türk muhasebe sistemine en çok benzeyen sistemler sırasıyla; İspanya, IASC, Japonya ve İsveç'tir.
Özet (Çeviri)
Accounting is shaped by the social, economical, even cultural attributes of the society in which it operates. In this context, a country's accounting system cannot be identical with another's one. The concept of accounting system means that all accounting applications of a business to apply in preparing its financial reports in a period.Owing to accounting classification, when a country faces an accounting problem it will be able to take model another country's solution approach for the problem which in the same group and has same attributes.In this study, 16 countries including Turkey were classified by using as their similarities of 32 variables which contain accounting applications. Hierarchical cluster analysis used as research method and those countries' systems were found as most similar to Turkish accounting system respectively; Spain, IASC, Japan, Sweden.