Büro ortamlarındaki fiziksel çevre koşullarının çalışma performansına etkilerinin kamu ve özel sektör bürolarında ampirik olarak incelenmesi
An emprical research on the effects of physical environmental conditions to working performance at public and provate occupaional places
  1. Tez No: 240473
  2. Yazar: CEMİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bürolar, gerek kamu gerekse özel sektörde işlerin büyük bir kısmının yapıldığı yerlerdir. Büro ortamlarında çalışma esnasında sahip olunan fiziksel çevre koşulları ile etkileşim kaçınılmazdır. Bu etkileşimin çalışma performansını etkileyeceği ve koşulların daha iyi hale getirilmesi ile çalışma performansının arttırılabileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır.Bürolardaki aydınlatma, ısı, ışık, havalandırma, nem, gürültü, ergonomi, temizlik, yerleşim düzeni gibi kriterlerin çalışma esnasında sergilen performansı etkileyecektir. Fiziksel çevre koşullarının ortalama standartlara getirilmesiyle çalışma performansına olumlu katkı sağlanmış, çalışan sağlığı ile birlikte işletme menfaatleri de korunmuş olacaktır.Hipotezi test etmek amacıyla Kütahya ili Gediz ilçe sınırları içerisindeki kamu ve özel sektör büro çalışanlarına dönük olarak bir ampirik çalışma yapılmış, veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada özel sektörde 29, kamu sektöründe 18 toplamda 47 adet kurum ve kuruluşta anket uygulamaya ilişkin olumlu görüş alınmış, özel sektörden 160, kamu sektöründen ise 240 toplamda 400 adet anket dağıtılmıştır. Cevaplanan anketlerden 283 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Anketlerin değerlendirilmesine frekans, güvenilirlik, One-way Anova ve T testi analiz teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, her iki sektör bürolarında da fiziksel çevre koşullarının iyi durumda olduğu ancak özel sektör bürolarının kamu bürolarına göre daha iyi koşullara sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanlar, fiziksel çevre koşullarının çalışma performanslarını etkileyeceğini ifade ederken, olumsuzluklar giderilemese de bu yönde iyi niyetli bir çaba sergilenmesinin de performansı arttıracağı yönünde bir yaklaşım sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Bureaus are both public and private occupational places. While working in bureaus, interactions in the environmental conditions are inevitable. This study aims that these environmental interactions affect working performance and by improving these conditions, working performance will be much better.Such criteria?s like; lightening, heating, air conditioning, humidity, noise, ergonomics, neatness, settlement patterns will affect the performance while working. By standardizing these physical environmental conditions at an average rate, working performance will be affected positively and it will also protect both the employee?s health and the employer?s profit.For the aim of testing the hypothesis, an empirical research, including public and private employees working in Gediz (one of the big towns Kütahya city) was done and datum were taken by the way of surveys. 160 of the survey items were given out to the private sector, 240 of them were given to the public sector, by this way totally 400 survey items were to be given out in the research, and 29 from private sector, 18 from public sector and totally 47 firms and corporations? positive point of view were carried out. 283 of the answered surveys were evaluated. While evaluating the surveys; frequency, reliability, One-way Anova and T test were used as analysis techniques. According to the findings, it is understood that physical environmental conditions are well in both sectors, but in the bureaus of private sector, physical environmental conditions are better than the ones in public sector. Employees Express that, physical environmental conditions, of course, affect working conditions, and they add that even behaving with good intentions for improving the conditions will also affect their working performance positively.