Kütahya ilinde salon sporlarında müsabakalara katılan ilköğretim I. kademe 10 yaş grubu öğrencilerinin TGMD-II testine göre motor gelişme düzeylerinin araştırılması
Invistigate the motor development levels of the first stage primary school 10 age-group students who participate indoor sports in Kütahya city
- Tez No: 240472
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kütahya ilinde ilköğretim 1. Kademe de öğrenim gören on yaşgrubu çocukların TGMD- 2 testine göre motor gelişim düzeylerinin araştırılmasıdır.Araştırmaya Kütahya İli, İlköğretim I. Kademe 10 yaş grubu öğrencilerinden (20 basketbolerkek-20 basketbol kız-20 hentbol erkek-20 hentbol kız-20 voleybol erkek-20voleybol kız)toplam 120 sporcu denek olarak katılmıştır. Deney grubunda bulunan çocuklar TGMD-II testinegöre lokomotor ve obje kontrol testlerinden geçirilmiştir.Ölçümler sırasında; temel lokomotor beceriler (koşu, galop, sek sek, sıçrama, durarak uzunatlama, kayma,), obje kontrol becerileri, (durarak top sürme, sopayla vurma, yakalama, topa ayaklavurma, bel seviyesi üzerinde atış, bel seviyesi altından atış) çocukların hepsine ikişer tekrar halindeuygulatılarak yapılan puanlama sonucu başarılı olduğu ve olmadığı beceriler belirlenmiştir.Kriterlerine göre başarılı oldukları becerilere 1, başarısız olduklarına ise 0 puan verilerek toplamdakipuanı ile o beceriye ait başarı durumu belirlenmiştir.Verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is being investigated the motor development levels of the 10 agegroupchildren in Kütahya City. 120 children (20 girl basketball player-20 boy basketballplayer-20 girl handball player-20 boy handball player- 20 girl volleyball player- 20 boyvolleyball player ) participated as test subject from Kütahya City, First Stage Primary SchoolStudents. The participant children in the experiment group are subjected to loco motor andobject control tests according to the TGMD ?II test. During the measurements; the objectcontrol abilities, (Hitting the motionless ball with a stick, Standing dribbling, Catching, Hittingball by foot, Throwing from upper level of the waist, Throwing from lower level of the waist)and fundamental loco motor abilities (running, hopping, jumping, standing broad jumping,sliding, gallop) are performed by the hole participants by repeating twice and the successful orunsuccessful abilities they have are determined. With the final score evaluated by giving ?1?point for the abilities they were successful and by giving ?0? point for the abilities they wereunsuccessful, the achievement level for that ability is obtained.SPSS statistical package program used for data analysis.