Romanya'nın bağımsızlığını kazanması
Independence of Romania
  1. Tez No: 358634
  2. Yazar: TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Kuruluşunun ardından kısa bir süre içerisinde Balkanlarda hızla genişleyen Osmanlı Devleti, XV. yüzyıl içerisinde önce Eflak ve ardından da Boğdan'da hâkimiyet kurmuştur. Balkanların bu zengin ve geniş topraklarındaki Osmanlı hâkimiyeti Tuna Nehri'nin güneyine göre daha farklı bir şekilde tesis edilmiş; iç işlerinde bağımsız ve yerel bir voyvoda ile yönetilen Rumen beylikleri Osmanlı Devleti'ne sadık kalmak ve vergisini ödemekle yükümlü kılınmıştır. Kurulan bu düzen yaklaşık üç yüzyıl boyunca devam ettirilmiştir. Ancak XIX. yüzyılda hızla gerilemekte olan Osmanlı Devleti ile Rumen prenslikleri arasındaki bağlar giderek zayıflamış ve Rumen bağımsızlık hareketi başlamıştır. Söz konusu çalışmada ilk olarak 1853 yılına kadar olan dönemde Eflak ve Boğdan'daki tarihi gelişmeler, 1853-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi ve sonrasındaki süreçte iki beyliğin Alexandru Ioan Cuza idaresinde birleşmesi, birleşik prensliklerde Cuza dönemi reformları ve Osmanlı Devleti ile olan ilişkiler, 1866 yılından sonra bir Alman prensi olan Carol idaresinde geçen yıllar ve nihayetinde de 1877-1878 yılları arasındaki Osmanlı-Rus Savaşı sırasında bağımsız Romanya'nın kuruluşu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ottoman State, which was growing rapidly in Balkans after a short time after its origination, established dominance firstly on Wallachia and then Moldavia in the XV. century. This dominance of Ottoman State on the large and rich land of Balkans was different from the south of the Danube River; Romanian principalities, being managed by a local voivode, were independent in terms of internal affairs and they were obligated to remain faithful and to pay tax to Ottoman State. This system continued approximately for 3 centuries. However, the relationship between Romanian principalities and Ottoman State, which had been in decline age, reduced and the Romanian independence movement started in XIX. century. In this research firstly, historical events in Wallachia and Moldavia until 1853; secondly, Crimean War between 1853 and 1856 and unification of the two stereotypical under the control of Alexandru Ioan Cuza after the war; thirdly, Cuza reforms in the united principalities and relationship with Ottoman State; fourthly, the period under the control of German Prince Carol after 1866; finally establishment of independent Romania during Ottoman-Russian War between 1877 and 1878 were handled.