Avrupa Birliği sürecinde Türk dil politikası
European Union policy process in the Turkish language
- Tez No: 240511
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tarih boyunca Avrupa kıtasının siyasi ve kültürel bir parçası olan Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkileri, tam üyelik müzakerelerinin 3 Ekim 2005 tarihinde resmi olarak başlatılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Bu aşamada Türkiye, Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda siyasi, hukuki, kültürel ve ekonomik reformların gerçekleştirildiği bir süreç içerisine girmiştir. ?Farklılık İçinde Birlik? ilkesini benimseyerek dilsel ve kültürel çeşitliliğe çok önem veren Avrupa Birliği, farklı dilleri ve kimlikleri bir arada yaşatarak ortak bir Avrupa kimliği yaratmayı hedeflemiştir. Avrupa Birliği'nin bu hedefi gerçekleştirme yolunda hayata geçirdiği en önemli politikalar dil ve kültür politikaları olmuştur. Dil politikası olarak çok dillilik politikasını belirleyen Avrupa Birliği'nin bu alanda yapmış olduğu çalışmaları incelemek, Türkiye'nin bütünleşme sürecinde dil konusunda gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmek zorunda olduğu istekleri belirlemek ve Avrupa Birliği sürecinde uygulanması gereken dil politikası konusunda öneriler sunmak çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Türkiye, Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde diğer konulara verdiği önem kadar, dil konusuna da yeterince önem vermek zorundadır. Çünkü dil, bir toplumun en değerli kültür varlığıdır ve milli varlığın teminatıdır.
Özet (Çeviri)
Throughout history a part of the European continent, political and cultural relations with Turkey and the European Union full membership negotiations on 3 October 2005 as the official launch has gained a new dimension. At this stage, Turkey, the European Union, membership in the way of political, legal, cultural and economic reform has entered into a process is performed. Linguistic and cultural differences by adopting the principle of unity in diversity emphasis to the European Union, live in a different language and identity by creating a common European identity is the aim. The European Union on the way to achieve this goal the most important policies implemented have been language and cultural policy. Language policy as a multi-lingual policy, the European Union in this field his work was to investigate Turkey's integration in the process of language in it and realize I have the request to identify and European Union in the process of implementing the required language policies on offer suggestions to work the main purpose formed. Turkey, the European Union and the importance given to other issues in the process of integration until the language is also difficult to give enough importance. Because of language, is a society's most precious cultural assets and national assets is a guarantee.