La politique linguistique de la Turquie en vue d'une adhésion à l'Union Européenne
Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'nin dil politikası
  1. Tez No: 712879
  2. Yazar: RECEP GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OTMAR SEUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris Ouest Nanterre La Défense
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Tam üyelik müzakerelerinin başladığı 3 Ekim 2005 tarihinde Türkiye, AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası yaşadı. Türk koalisyon hükümeti Türkiye'de insan haklarını ve azınlık haklarını iyileştirmeye başladığında, Avrupa Birliği 1999'da AB'ye katılım konusunda farklı bir bakış açısı benimsemeye başladı. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği üyeliği açısından Türkiye'deki resmi olmayan azınlıkların insan hakları ve dil haklarındaki ilerlemeye ışık tutmaktır. Çalışma, siyaset biliminde araştırma yöntemlerinden biri olan ve Türkiye'nin kaydettiği ilerlemeye ilişkin ilerleme raporları, Avrupa Parlamentosu kararları ile azınlık ve/veya insan haklarına ilişkin Osmanlı/Türk arşivlerinde ki diğer uluslararası belgeleri incelediğimiz belge analizine dayanmaktadır. Bu belgeler dil hakları açısından incelenmiştir. Türkiye'nin azınlık anlayışını genişletmesi ve devletin dilinin Türkçe olması ile birlikte diğer tüm dillerin resmi olarak tanınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yani, eğer bir vatandaş herhangi bir işte çalışmak isterse resmi dil Türkçe olmalı, İngilizce veya Fransızca'nın zorunlu olduğu İngiltere ve Fransa'da olduğu gibi kendi ana dilleri yasak değilken, diğer tüm diller medyada, okulda ve toplumda öğrenilip uygulanmakta serbesttir.
Özet (Çeviri)
Turkey had a new turning point in EU-Turkey relations on 3 October 2005 when the negotiations for full membership started. When the Turkish government of coalition started to improve human rights and minority rights in Turkey, the European Union commenced to adopt a different perspective on the accession to the EU in 1999. The objective of this study is to shed light on the progress in human rights and linguistic rights of the unofficial minorities in Turkey in view of European Union membership. The study is based on document analysis, one of research methods in political science, where we examined the progress reports and European Parliament resolutions on the progress made by Turkey as well as other international documents related to the minority and/or human rights besides Ottoman and Turkish archives. These documents were examined from the perspective of language rights. We found out that Turkey should broaden its understanding of minorities and the language of the state should be Turkish while all other languages should be recognized officially. So, if one national wants to have a job in any government unit, Turkish must be the official language while their own mother tongue is not forbidden like in England and France where English or French respectively are obligatory while all other languages are free to be learned and practiced in media, school, and in public.