Devletlerarası ilişkilerde ve karşılıklı entegrasyon sürecinde dil faktörü: Türkiye örneği
Language factor in interstate relations and in the process of mutual integration; Türkiye example
- Tez No: 765952
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDİN İBRAHİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyanın değişik yerlerinde yaşayan insanlar günümüze kadar değişik yöntemlerle iletişim kurmuşlardır. Bugün teknolojinin gelişmesi ile küreselleşme her geçen gün etkisini çok daha yakından hissettirmektedir. İnsanlar arasındaki eğitim, sosyal, ekonomik, siyasi, askeri ve diğer bir çok alandaki ilişkiler için ortak bir dile ihtiyaç vardır. 20. yüzyıla kadar çeşitli diller dünyanın farklı bölgelerinde ortak bir dil gibi kullanılmış, 20. yüzyıla girildiğinde ise İngilizce daha geniş bir alanda ortak dile dönüşmüştür. Amerika Birleşik Devletleri'nin dünya liderliğini ele almasıyla İngilizce daha baskın bir şekilde dünyanın ortak dili olmayı devam ettirmiştir. Dil bir çok disiplinde bir çalışma alanı olmakla beraber, dili uluslararası ilişkilerdeki rolü ile değerlendirmek de mümkündür. Dil sadece ticaret, bilim, eğitim gibi alanlarda ihtiyaç duyulan bir araç özelliği taşımaz. Dil aynı zamanda, devletlerin entegrasyon sürecinde de olmazsa olmazlardan biri olarak görülmektedir. Bu tezde; devletlerin entegrasyon sürecinde dil politikası ve bunun etki alanları, bu süreçte dil ve milli kimlikle beraber uluslarüstü kimlikler arası ilişkiler, uluslararası politika alanında dilin rolü, uluslararası birliklerde kabul gören yasal çerçeve ve aynı zamanda hem ulusal hem de uluslararası nitelikteki dil ilişkilerinin analiz edilmesi, dil entegrasyon modellerinin özellikleri gibi konular ele alınmıştır. Tezin son bölümünde Avrupa Birliği (AB), Güney Amerika (MERCOSUR), Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) örnekleri ele alınarak Türk soylu devletler arasındaki ilişkiler ve entegrasyon süreci (TÜRKSOY, Türk Keneşi) ve bu sürece dil faktörünün etkisi incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
People living in different parts of the world have communicated in different ways up until today. Today, with the development of technology, globalization is making its impact felt more and more every day. A common language is needed for relations between people in education, social, economic, political, military and many other fields. In the modern era, French was the common language of the world and then the language of the British was used as the lingua franca. English continued to become the lingua franca with the United States of America taking the world leadership in the 20th century. Much as language is a field of study in many disciplines, it is also possible to evaluate language with its role in international relations. Language is not only a tool needed in fields such as commerce, science and education, it is also seen as one of the sine qua non in the integration process of states. In this thesis, language policy in the intergation process of states and its areas of influence, language and national identity as well as supranational identities in this process, the role of language in the field of international politics, the legal framework accepted in international unions, as well as the analysis of both national and international language relations, language integration topics such as the features of the models will be discussed. In the last part of the thesis, the relations between the Turkish-speaking states and the integration process and the effect of the language factor on this process are examined by taking the examples of The European Union, MERCOSUR and The Commonwealth of Independent States. Qualitative research method was used in the study.