Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümü öğrencilerinin piyano dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
The study of the studensts at the department of music at Anatolian fine arts high schools towards piano lessons
- Tez No: 240521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma AGSL'ri Müzik alanında öğrenim gören öğrencilerin müzik eğitiminin temel yapı taşını oluşturan piyano dersine yönelik tutumlarının incelenmesi, bu bağlamda söz konusu liselerden mezun olan öğrencilerin müzik öğretmenliği lisans eğitimine sağlam temellere dayalı, nitelikli bir piyano eğitimiyle başlamalarını sağlamak için AGSL liselerinde müzik bölümü öğrencilerinin piyano dersine yönelik tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın evrenini AGSL Müzik bölümü 4'üncü Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu liselerden İzmir Işılay Saygun AGSL, Bursa Zeki Müren AGSL, Bolu AGSL, Ankara AGSL, Niğde AGSL, Mersin Nevit Kodallı AGSL, Bingöl Vali Tamer Ersoy AGSL, Diyarbakır AGSL, Gaziantep Ticaret Odası AGSL VE Malatya Abdulkadir Eriş AGSL' ri oluşturmaktadır.Araştırma ile ilgili verilerde analiz için SPSS (The Statistical Packet For Social Sciences) Paket Programı 17 kullanılmıştır. Piyano dersine yönelik tutum ölçeğiyle toplanmıştır. İki bölümden oluşan ölçeğin birinci bölümünde kişisel bilgilere, ikinci bölümünde ise AGSL müzik alanında öğrenim gören öğrencilerin piyano dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla ?hoşnutluk? ve ?değer? alt boyutlarına ilişkin toplam otuz tutum ifadesine yer verilmiştir.Ölçekten elde edilen veriler kodlanarak SPSS paket programıyla çözümlenmiştir ve bu sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Piyano Dersi, Tutum Ölçeği, Tutum.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to investigate the attitude of the students at the department of music at ASGL high schools towards piano lessons that form the main building stone of music education and in this context to have the students graduated from the high schools mentioned above start the music teaching undergraduate education with a qualified piano education on a strong basis.The stages of this study are formed by the fourth grader students at the depatrment of music at ASGL. Samples are formed by İzmir Işılay Saygun ASGL, Bursa Zeki Müren ASGL, Bolu ASGL, Ankara ASGL, Niğde ASGL, Mersin Nevit Kodallı ASGL, Bingöl Vali Tamer Ersoy ASGL, Diyarbakır ASGL, Gaziantep Ticaret Odası ASGL and Malatya Abdulkadir Eriş ASGL.SPSS (The Statistical Packet for Social Sciences) program 17 is used in the data related with the study for analysis. The attitude towards the piano lesson is scaled. In the first part of the scale that are consisted of two parts, personal information is taken place and in the second part, total 30 attitude expressions concerning satisfaction and value sub-sizes are taken place to determine the attitudes of the students studying in the field of music at ASGL towards the piano lesson.The data obtained from the scale is coded and analysed by SPSS program and suggestions are offered in the light of these results.KEY WORDS: Piano Course, Attitude Scale, Attitude.