Dünya ve Türkiye'de yeni ekonominin etkileri ve eleştirileri
The effects of the new economy to the world and Turkey and criticism of the new economy
- Tez No: 240570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA ÖZPEYNİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hızla değişen bir dünyada yaşamaktayız, işletmeler daha yüksek düzeydeki başarılara ulaşmak için zorlanmakta veya kendilerini zorlamaktalar. Aksi takdirde, kıyasıya rekabetin yaşandığı küreselleşmiş bir pazar ortamında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri giderek zor bir hal almaktadır. Bu tez ise, yeni ekonomi olarak adlandırılan bu yeni durumun, işletmelerin yönetim anlayışları ve örgüt yapıları üzerine etkilerini araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Tez çerçevesinde, kavramın dünyada ve Türkiye'deki etkileri incelenmiş ve özellikle, tezde bu etkilerin neden olduğu yönetim ve organizasyon değişimlerine yer verilmiştir. Son olarak, yeni ekonomi sürecinin Türkiye'deki işletmeler üzerindeki yönetim ve örgüt yapısına yönelik etkileri ele alınmıştır. Ayrıca, son bölümde, yeni ekonomi kavramına getirilen eleştiriler üzerinde de genel olarak durulmuştur.
Özet (Çeviri)
We are living in a world wich changing rapidly, enterprises have challange to reach higher level of succees or have forced themselves. Otherwise it is going to be more difficult for enterprises to maintain the existance in a globalized market place in wich merciless competition is exist. This thesis is prepored for the aim at researching effects of the new situation which is called new economy, on enterprises? managemant concepts and organization structure.As a part of the thesis effects of the concept of new economy to the world and Turkey are analyzed and especially, change on management and organization are investigated finally, effects of process of the new economy to managemant and organizational structure of enterprises in Turkey are examined. Also the criticism of the concept of the new economy generally emphesized in the last section.