Kültür-yönetim ilişkileri bağlamında örgütsel değişim sürecine örgütsel kültürün yönetsel etkinlik açısından etkisi
The effect of organizational culture efficiency to the process of organizational change within the context of culture-management relations
- Tez No: 240574
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Örgütlerin verimli bir şekilde çalışabilmesi, örgütleri meydana getiren çalışanların yönetsel etkinliğine ve onlardan yararlanabilme derecesine bağlıdır. İçinde yaşadığımız çağ hızlı bir ?değişme? çağıdır. Değişme; toplumsal, siyasal ve ekonomik sistemlerin en belirgin niteliği olarak görünmekte olup herhangi bir sistemin, bir süreç veya ortamın belirli koşullar altında bir durumdan başka bir duruma dönüşmesine verilen isimdir.Değişim, geçiciliği ve yeni durumlara uyumu zorunluluk haline getirir. Örgütlerde değişim ihtiyacını yaratan en önemli etken mevcut durumdan duyulan hoşnutsuzluktur. Bununla beraber mevcut durumu değiştirecek ya da daha iyi bir konum sağlayacak alternatif yapı, işlev ve yönetim tarzı olduğunun da bilinmesi gerekmektedir.Dolayısıyla bugünün büyük ve karmaşık örgütlerinin içinde bulundukları çevre hızlı bir şekilde değişmekte ve gittikçe daha canlı bir hal almaktadır. Çevrenin bu hareketliliği örgütler üzerinde yeni gelişmelere kendini uydurmak, yaratıcı ve yenilikçi olmak için büyük bir baskı yaratmaktadır. Kısaca örgüt çevresinde oluşacak herhangi bir değişiklik örgütün ilk dengesini bozacak ve yeni bir dengeyi gerekli kılacaktır. Bu bağlamda kültürün, örgütsel yapı üzerinde oluşturacağı etki ile yeni bir oluşum kendisini gösterecek ve bu yapı etkin ve verimli birbiriyle uyumlu bir örgütsel anlayışı beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Organization?s being able to work efficiently depends on the administrative efficiency of the employees and the degree to which to utilize them. The era in which we live is a fast `change? era. Change is regarded as the most distinctive qualification of the social and economic systems and it is a name given when a process or a situation is converted into another situation.Change necessitates the adaptation to new situations and temporariness. The most important reason that creates need to change in organizations is discontentment. At the same time, the alternative structure, function and administrative manner which will change the current situation or make it better should be known.Therefore the environment in which big and complicated organizations exist is changing rapidly and becoming more and more vivid. This dynamism of the environment forces the organizations to keep up with the new developments and to be creative and innovative. Briefly, any change will unbalance the organization and necessitate a new balance. In this sense, a new formation will assert itself with the impact which culture has on the organizational structure and this structure will bring about an active, efficient and compatible understanding.