Yapraklı ve yapraksız bezelye çeşitlerinde farklı bitki sıklıklarının büyüme, verim ve verim komponentlerine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 24059
  2. Yazar: MENGÜ BİÇERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
- 49 6- n % E T : Yapraklı (Springer) ve yapraksı s (Filby) bezelye çeşitleri, farklı bitki sıklıklarının (50-75-100 Bitki/m ) büyüme,veri m ve verim komponentleri üzerine etkilerini araştırmak üzere 1190-1991 ekim mevsiminde Bornova şartlarında faktöriyel tesadüf blokları deneme desenine göre ekimleri yapıldı.Benemnde büyüme faktörleri olarak, bitki boyu, yan dal sayısı, kök ve toprak üstü aksam kuru madde alırlıkları, nodul sayısı ve ağırlığı ile verim ve verim komponentleri ile ilgili olarak bakla sayısı, baklada dane sayısı, bin dane ağırlığı, dane ver imi, sap verimi ve hasat indeks? i ince lenmiştir. Bitki sıklığı arttıkça bitkide bakla sayısı 14.16 adet/biiM den 11.53 adet/bitki* ye î hasat indeksi % 52'* den #49.2* ye düşmüş tür.Bitki sıklığı arttıkça 50Bitki/m2% de 300kg/da olan dane ve* rimi 100Bitki/m sıklıkta 342kg/da* a: yükselirken, sap verimi 5QBitki/m2 sıklıkta 280kg/da iken 100 Bitki/m2 sıklıkta 354 kg/da“ a yükselmiştir. Ayrıca bitki sıklığının artmasıyla birim alanda kök ve toprak üstü aksam kuru ağırlıkları ve bakla sayısı da artmıştır. Yapraklı bezelye çeşidinde bitkide ve m ”de toprak Üstü aksam kuru ağırlığı, nodul sayısı, bitkide nodul ağırlığı »baklada 'İane sayısı, dekara dane verimi ve hasat indeksiyapraksı z bnaelye- daı daha yüksek bulunmuştur.Yapraklı bezelyede 342kg/da olan dane verimi yapraksız bezelye&cn (314kg/da) daha yüksek bulunmuştur. Hasat indeksi yapraklı bezelyede ^52.3 olarak bulunurken,yaprak- 312 he&eiyede 964 9.6~olarak bulunmuştur. Yapraksız bezelyede yan dal sayısı ve bin dane a^ırlı^ı yap raklı bezelyeden daha yüksek bulunmuştur.Yapraksı» bezelyede 244gr olan bin- dane ağırlığı.yapraklı bezelyede ino >frr# olarak bulun- muştur, J ' p Bitkide yan dal, bitkide ve m *de bakla sayısı ve dane verim lerinde.-interaksiyomm etkisi önemli bulunmuştur. Bitki boyu ve' kok kuru alırlıklarına faktörlerin etkisi istati.sk i olarak önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- şo - SUMMARY The conventional Sprinter and leafless Pilby pea varieties have been grown by keep fixed (30cm.) row spacing and effects of different plant densities (50-75-100 plant/m ) on the plant growtla (plant height, branches number, root and stem dry we i ght), no iul for mation (nodul number and weight), yield and yield components, has been investigated corress ponding to randomised blocks in Bornova between 1990 and 1991. The pod decreased from,14.16 number/plant to 11.53 number/ plant and Harvesting indeks decreased from 52 per cent to, 49.2 per cent.just as the plant density was increased.While the seed yield was increasing from 300 kg/da to 342 kg/da as the plant density was increased from 50 plant/m to 100 plant/m, stem yield was increased from 280 kg/da to 354 kg/da and also root and steem dry weight and pods number per m was increased.lt has been found that the steem dry weight, nodul number, nodul weight in plant, seed num ber of pod, seed yield per 1000 square meters and harvesting Index p per plant and m of the conventional pea variety significantly hig her than those of the leafless one. It has been found out that the seed yield of conventional w pea variety to be 342 kg/da was significantly higher than that of the leafless one to be 314 kg/da.Harvesting Index was 52.3 per cent and 49.2 per cent, conventional peas and leafless; peas variety, respectively. The branch number and 1000-seed weight were higher for leaf- lees pea than conventional pea variety. 1000-seed weight was 244 gr. and 189 gr., leafless pea and conventional pea varieties, respectively. The effects of interaction was significant for branches num- ber per plant, pod number per plant and m.The effects of factors on plant height and root dry weight were found not to be significant-.- -