Alabalık yerleştiriciliğinde suyun sıcaklığı, debisi ve çözünmüş oksijen miktarının balık yoğunluğu üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 24060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ftBSTR A l< T Bu çal ışmada, birim alandaki alabalık (Salmo gairdneri,R. lb'3ö ) miktarını etki leyen, suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri, araştırılmıştır. Çalısmada kullanılan Gökkuşağı alaba1ıkları, Kahramanmaraşın Tekir köyünde kurulmuş olan alabalık işletmesinden temin edilmiş ve ça lışmalar bu tesiste 1990-İ992 yılları arasında yapılmıştır. Tesisteki mevcut materyalin en iyi. şekilde kullanılmasına dikkat edilmiştir.Gram ağırlıkları farklı olan alabalıkların birim alanda bulunabilecek miktarları ' saptanmış ve tablolar halinde sunulmuştur. Birim alandaki alabalık miktarının belirlenmesinde suyun sıcaklığı, debisi ve çözünmüş oksijen miktarı dikkate alınmıştır.Gram ağırlıkları farklı olan Gökkuşağı alabalıklarının yem almadan önce ve aldıktan sonraki oksijen tüketimleri Winkler yöntemine göre saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A B B T R A C T In this study, it has been in vest i garbed that physical and che mical factors, effecting fish papulations. in the research ponds. The aim of this study is to i n vest i g art e between the relationship of the waiter- temperature, dissolved oxygen and waiter flow rate, s toe king density that effecting fish in the ponds «This research was done in Kahramanmaraş between 1990-199E years. Used t rout s in this study were? provided from trout farm in Tekir which the village of Kahramanmaraş. 'Found results that in the investigation time were shown in the tables. It has been used Winkler method to detect dissolved oxygon quan tity «Fish population in the investigation ponds were detected to water t e m p e r a t u r e, f 1 o w r a t e o f. w a ter and e s p e c i a 1 1 y d i s s o 1 v & d o x y g e n c: o n c e n t - rat ion.