Simulator training and practice for reducing the effect of pilots in aircraft accidents
Uçak kazalarında pilotaj etkisinin en aza indirilmesi için simülasyon eğitimi ve bir uygulaması
  1. Tez No: 534709
  2. Yazar: ULAŞ BERK BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde havacılık sektöründe en önemli kavramlardan biri uçuş emniyetidir. Uçuş emniyetinin sağlanması sadece tek bir parametreye bağlı olmayıp birçok değişkenin beraber değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bu çerçevede Havacılık Otoriteleri, Havayolu şirketleri, Pilotlar, Teknik Bakım Personelleri, Hava Trafik Kontrolorleri vb. tüm havacılık sektörü çalışanları beraber hareket etmek zorundadır. Sistemi oluşturan tüm bu paydaşların herhangi birisinde oluşabilecek aksaklık ve/veya hata, kaza-kırım olaylarının oluşmasına neden olmaktadır. Havacılık sürekli yaşayan ve devamlı kendini geliştiren bir sektördür. Uçuş emniyetini sağlama adına havacılık otoriteleri tarafından devamlı kurallar ve kaideler yayımlanmakta gerekli görüldüğü durumlarda ise revizeler yapılarak dünya çapında Uçuş emniyetinin en üst düzeyde tutulması amaçlanmaktadır. Havacılık tarihinde, 'Kurallar kan ile yazılmıştır.' ifadesi Uçuş emniyetinin ne kadar önemli olduğunu ve uçuş emniyetinde yaşanacak herhangi bir eksiklik ya da yanlışın insanların hayatları ile ödeneceğini bizlere gayet net bir şekilde göstermektedir. Havacılık sektorü dünyanın en ilgi çeken sektörlerinden birisidir. Dolayısıyla oluşan bir kaza haberi tüm dünya çapında çok hızlı yayılmakta ve dikkat çekmektedir. Havacılıktaki en önemli olgu insandır. Kaza sonucu insanların hayatlarını kaybetmeleri ya da yaralanmaları hem olayı yaşayan ülke hem de havayolu şirketi açısından prestij kaybı ve saygınlık yitirici bir durumdur. Bu nedenle uçakların üretiminden başlayarak, bakımı, operasyonu, uçucu ekiplerin yetkinliği ve sürekli eğitimi, hava trafik kontrolörlerinin bilginliği ve havacılık otoritelerinin koyduğu kurallara kadar bu süreç bir bütündür ve ayrı değerlendirlemez. Bu tez kapsamında öncelikle uçak kazalarına genel bir bakış yapılmış ve havacılık tarihinde kazaların oluşum nedenleri incelenmiştir. Sadece ticari havacılık sektörü açısından değil aynı zamanda askeri havacılık sektörü açısından da kaza-kırım olaylarına bakılmış ve rakamlar ile yıllar bazında istatistiki veriler verilmiştir. Havacılıkta kaza oluşum nedenlerine ve sonuçlarına bakıldığı zaman pilot kaynaklı kazalar en yüksek payı almaktadır. Kaza analizleri esnasında gerek rakamlar gerekse nedenleri ile pilot hataları kaynaklı kazalar ayrıca belirtilmiştir. Burada pilot kaynaklı kazaların alt kırılımları belirtilerek incelenmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber pilot kaynaklı kazalarda gözle görülür bir azalma olsa da yine de kazaların içindeki en yüksek pay pilot hataları kaynaklıdır. Uçak kazalarında pilot kaynaklı kazalara bakıldığı zaman en büyük paylardan birini 'Upset Koşullarının' aldığını görmekteyiz. Havacılık terminolojisinde uçağın istenmeyen durumlara girmesi ve beklenmeyen reaksiyonlar vermesi olarak belirtilen 'Upset Koşulları' özellikle pilotları ve uçağı zor duruma sokarak kaza oluşumuna kadar giden durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca upset koşullarının neler olduğu ve böyle durumlar ile karşılaşıldığı zaman uluslararı otoriteler tarafından belirlenmiş olan, pilotlar tarafından yapılması gereken manevra ve usuller belirtilmiştir. Havacılık tarihinde bu istenmeyen duruma girip kurtulan ve emniyetli uçuşa devam eden birçok durum olmasına rağmen bu durumdan kurtulamayarak kaza-kırım yaşamış olaylarda mevcuttur. Bu tezde 'Upset Condition' yaşamış bazı gerçek olaylar örnek olarak verilmiş ve araştırmalar sonucunda bu istenmeyen durumların nedenleri belirtilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Pilotaj kaynaklı kazaların en aza indirgenebilmesi için en etkili yöntem doğru ve etkin eğitimdir. Havacılığın gelişmeye başladığı ilk yıllarda pilotaj eğitimleri sadece gerçek uçaklarda yapılabiliyor ve hatalı eğitimler sonrası insanlar yaralanıyor ya da ölüyorlardı. Zamanla bu duruma hem bireysel hem de havacılık otoriteleri tarafından çözümler aranmış ve günümüzde pilot eğitiminin en önemli parçalarından biri olan simulatorler bulunmuş ve geliştirilmiştir. Bu tezde simulator tarihi ayrıca incelenmiş ve yıllar içerisinde nasıl bir gelişim gösterdiğinden bahsedilmiştir. Bu tez çerçevesinde pilot eğitimlerinin ne kadar önemli olduğu ve bu eğitimlerin gerçek uçak öncesi simulatorlerde yapılarak acil bir durum oluşması karşısında pilotun daha da hazırlıklı olabilme ve bu durumla baş edebilme algısının yükseltilmesi amaçlanmıştır. Uçuş emniyetini arttırma adına simulatör eğitimlerine yönelik kurallar uluslararası otoriteler tarafından konulmakta ve havayolu şirketleri düzenli olarak denetlenmektedir. Havayolu şirketleri ise uluslararası otoritelerin koyduğu bu kuralları daha da kısıtlayıcı olarak revize edebilmektedir. Örneğin; bir pilotun uçuş lisansının güncel kalabilmesi için en az yılda bir kere simulator eğitimi alması ve uçağı istenmeyen koşullarda belirtilen kural ve kaideler çerçevesinde uçurabildiğini göstermesi gerekmektedir. Ancak bazı havayolu şirketleri bu minimum gerekliliği daha da kısıtlayıcı olarak uygulamakta ve 6 ay'da bir simulator proglamlaması yapmaktadır. Yıllar içerisinde simulatörlerin teknolojik olarak gelişmesi ile beraber simulatör eğitimleri de gelişmiştir. Günümüzde dünyadaki tüm havacılık şirketleri simulatör eğitimlerini planlandığı zaman pilotlara planlama çerçevesinde gününü ve saatini bildirilmektedir. Birçok şirket bu eğitimde kullanacağı müfredatı pilotları ile paylaşmakta ve eğitime hazırlıklı olarak gelmesini beklemektedir. Dolayısıyla pilotlar eğitim dökümanlarına önceden erişerek derslerine çalışmaktadır. Pilotlar, simulatör eğitimi öncesi kitaplardan gerekli usullerin nasıl yapılması gerektiğine çalışarak arıza ile karşılaştıkları zaman daha hazırlıklı olmaktadırlar. Ancak gerçek hayatta hangi arızanın ne zaman ne şekilde geleceğini bilmek mümkün değildir. Tez kapsamında bir havayolu şirketinin, gerçek uçak ile birebir aynı olan simulatörü esas alınmıştır. Simulatör içerisinde arızaların ve 'Upset Koşullarının' verildiği ekranlar gösterilmiş ve nasıl kullanıldıkları belirtilmiştir. 'Upset Preventation and Recovery Training' yakın bir tarihe kadar simulatör eğitimlerinde opsiyonel olarak uygulanmaktaydı. 2001 ve 2011 yılları arasında uçuş esnasında kontrol kaybı kaynaklı kazaların artması sonucu uluslararası otoriteleri yeni bir eğitim modellemesi üzerinde çalışmalarını gerektirdi. ICAO, FAA ve EASA gerçekleştirdikleri ortak toplantılar ve görüş alışverişleri sonrasında Kasım 2014'ten itibaren geçerli olacak şekilde 'Upset Preventation and Recovery Training' eğitiminin artık zorunlu olarak simulatör programlarında yer almasını kararlaştırdılar. Bu tezdeki simulatör uygulamasında UPRT eğitimi almış pilotların eğitim öncesi ve sonrasındaki performansları Pilot yeterliliği standart ve kriterleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca UPRT eğitimi almış pilotlar, simulatör uygulamasına gelirken Upset koşulları ile karşılaşacaklarını ve hangi arızanın, ne zaman ya da hangi sıra ile geleceğini de bilmemekteydiler. Bu şekilde pilotların Arıza yaşandığı esnada verecekleri tepkinin, gerçek uçuştaki tepkileri ile daha fazla benzerlik taşıyacağı düşünülmüştür. Pilot hataları kaynaklı kazaları en aza indirmek için gerçek uçuş koşullarına en çok benzeyen koşulları simulatörde yaşatmak amaçlanmıştır. Bunun için Uçak ve Çevre koşullarına ilişkin veriler, testler esnasında simulatör kontrol ekranları aracılığıyla belirlenmiştir. Sonuç olarak pilot eğitiminin ne kadar önemli olduğu gözlemlendi. Bu yeni yöntem ile pilotların simulatör eğitimine gelirken hangi arıza ile ne zaman karşılaşacaklarını bilmemeleri incelendi. Gerçek uçuşta böyle bir durumla karşılaştıklarında daha hazırlıklı olacakları, durumu algılama sürelerinin kısalacağı ve olası kaza ihtimalinin düşüceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important concepts in the aviation industry today is flight safety. The provision of flight safety is not only dependent on a single parameter, but many variables must be considered together. In this thesis, Aviation Authorities, Airline Companies, Pilots, Technical Maintenance Personnel, Air Traffic Controllers etc. all aviation sector employees must act together. Inconvenience and / or faults caused by any of the stakeholders that make up the system may occur an accident / incident. Aviation is a sector that lives constantly and continuously improves itself. In order to ensure flight safety, the rules issued by the aviation authorities are published and revised in cases where it is deemed necessary to keep the flight safety at the highest level. In the history of aviation, the expression“Rules in aviation are written in blood”clearly shows us how important flight safety is and that any shortcomings or mistakes in flight safety will be paid with the lives of people. The aviation sector is one of the most attractive sectors in the world. Therefore, an accidental news is spreading and attracting attention all over the world. The most important phenomenon in aviation is human. It is a loss of prestige and dignity for the country and the airline, who have lost their lives or injuries, as a result of an accident. Therefore, starting from the production of airplanes, maintenance, operation, the competence of the flight crews and their continuous training, air traffic controllers and the rules set by the aviation authorities, this process is a whole and does not evaluate separately. Within the scope of this thesis, an overview of aircraft accidents has been made and the causes of accidents occurred in the history of aviation. Not only in terms of commercial aviation sector, but also in terms of military aviation sector, accident- incidents were examined and statistical data were given by numbers and years. When the reasons of accident occurrence and the results in aviation are examined, pilot source accidents have the highest share. During the accident analysis, both the numbers and the reasons as well as the accidents caused by the pilot errors have been indicated. Although the development of technology has seen a significant decrease in pilot-related accidents, the highest share of accidents is still due to pilot errors. When we look at pilot-related accidents in plane crashes, we see that one of the biggest shares is an“Upset Conditions”. The“Upset Conditions”which is stated in the aviation terminology as the aircraft entering undesirable situations and giving unexpected reactions can cause the pilots and aircraft to be put into a difficult situation and may lead to accidents. In addition, the upset conditions and the maneuvers and procedures to be performed by the pilots determined by the international authorities when such situations encountered are indicated. Although there are many cases in aviation history that survived this undesirable situation and continued the safe flight, there were some accidents and incidents. In this thesis,“Upset Condition”has been given as an example of some real events. The most effective method to minimize pilotage-related accidents is correct and effective training. In the first years when aviation began to develop, pilotage training could only be done in real airplanes and people were injured or killed as a result of incorrect and insufficient training. Over time, this situation has been sought by both individual and aviation authorities, and simulators which are one of the most important parts of pilot training, have been found and developed. In this thesis, the history of simulator has also been examined and it has been mentioned how it has developed over the years. In the framework of this thesis, it is aimed to determine how important the pilot trainings are and to make the pilots more prepared by improving the perception of coping with this situation in real aircraft. In order to increase flight safety, the rules for simulator training are set by the international authorities and the airline companies are regularly audited. The airline companies are able to revise these rules, which are set by the international authorities, as even more restrictive. For example, for a pilot's flight license to remain current, s/he must receive simulator training at least once a year and demonstrate that s/he can fly the aircraft according to the rules specified in the undesirable conditions. However, some airline companies apply this minimum requirement as a more restrictive and a simulator program in 6 months. Over the years, with the technological development of simulators, simulator training has also been developed. Nowadays, all the aviation companies in the world inform the pilot about the day and time when simulator training is planned. Many companies share the syllabus they will use in this training with their pilots and expect them to be prepared for training. Therefore, pilots have access to their training documents in advance. Pilots are more prepared when they encounter malfunctions by studying how to do the necessary procedures from the books before the simulator training. However, it is not possible to know what type of failure will occur in real flight. The thesis is based on one of the airline's simulator, which is exactly the same as the real plane. The simulator manager screens which display the failures and the“Upset Conditions”in the simulator are shown and determined how they are used.“Upset Preventation and Recovery Training”was implemented as an optional training in simulator programmes, recently. As a result of the increase in accidents caused by loss of control during the flight between 2001 and 2011, the international authorities required to work on a new model of training. ICAO, FAA and EASA agreed that the“Upset Preventation an Recovery Training”which was effective from November 2014 onwards, took place in the simulator programs as a result of their meetings and discussions. In the simulator application in this thesis, the performance of the pilots before and after the Upset Prevention and Recovery Trainig was evaluated within the framework of the pilot competence standards and criteria. In addition, the pilots having UPRT did not know which Upset conditions would be encountered when they came to the simulator and what malfunctions, when or in what order. In this way, it is thought that the reaction of the pilots will be more similar with the reactions in the real flight. In order to minimize the accidents caused by pilot errors, it is aimed to keep the conditions similar to the actual flight conditions in the simulator. For this purpose, the inputs related to the aircraft and environmental conditions were determined by the simulator control screens during the pilot tests. As a result, the importance of pilot training was observed. With this new methodology, the situation that pilots did not know when and which failure they were encountered before the simulator training was examined. It is foreseen that when they face such a situation in the real flight, they will be better prepared, the duration of detection will be shortened and the probability of a possible accident will decrease.