Exploring the workplace mobbing and its relationship between the concepts of organizational climate and organizational trust
İşyerinde duygusal taciz ve işyerinde duygusal tacizin örgütsel iklim ve örgütsel güven kavramları ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 240629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUSUF YAHYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı mobbing (işyerinde duygusal taciz), örgütsel iklim ve örgütsel güven kavramları arasındaki karşılıklı ilişkiyi incelemektir. Bu kavramlara ek olarak, incelenmediği halde konunun daha iyi anlaşılabilmesi için sosyal etkileşim, stres, refah gibi çok ilintili kavramlara da değinilmiştir.İş yerinde duygusal taciz, uluslararasında geniş bir dağılım gösterse de Avrupa'da artan bir fenomen olmaktadır. İş yerinde duygusal taciz, tek bir çalışana ya da bir grup çalışana yöneltilen ve sağlık ve güvenlik açısından risk yaratan tekrar edici, mantıksız kötü niyetli davranıştır. Yıldırma, fiziksel şiddet, ayrımcılık, tehdit, sosyal izolasyon ve destabilizasyon şeklinde ortaya çıkabilir. İş yerinde duygusal taciz, kendisini tavır, sözler, davranışlar, el kol hareketleri ya da kişiliği, saygınlığı veya ruhsal bütünlüğü etkileyici yazılar şeklinde gösterebilir (Pranjic ve diğerleri, 2006).İş yerinde duygusal taciz, kar amacı güden ve gütmeyen pek çok örgütü etkileyen yeni bir terimdir. Örgütsel iklim çalışanın yeterliliğini ve performansını saptamakta temel bir faktördür. İş yerinde duygusal taciz, örgütsel iklim ve örgütsel güveni bürolarda etkileyen anahtar bir terimdir. İş yerinde duygusal tacizin yol açtığı etkiler ve olumsuz sonuçlar bu çalışmada anlatılan yazınla da kısmen ilintilidir.Bu çalışma niceliksel bir çalışmadır. Desen türü Hipotez Test-etme (açıklayıcı) şeklindedir. Bu bir korelasyonel ve cross-sectional çalışmadır. Veri e-posta yoluyla toplanmıştır. Örneklem sayısı 184'tür. Katılımcılar her biri farklı ekonomi sektöründen olan (Bankacılık, Sağlık ve Eğitim gibi) üç farklı örgütten seçilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, iş yerinde duygusal taciz, örgütsel iklim ve örgütsel güven kavramları birbirlerini karşılıklı olarak etkilemektedir.Bu çerçevede, iş yerinde duygusal taciz azaldıkça örgütsel iklim iyileşmekte ve örgütsel iklim kötüleştikçe iş yerinde duygusal taciz oranı artmaktadır. Benzer şekilde, iş yerinde duygusal taciz oranı azaldıkça örgütsel güven artmakta, örgütsel güven azaldıkça iş yerinde duygusal taciz oranı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mutual relationship between the concepts of mobbing, organizational climate and organizational trust. Though not examined, in addition to these concepts, the most relevant concepts (i.e. social interaction, stress, well-being) are also mentioned for the sake of a better understanding.Mobbing in the workplace seems to be an increasing phenomenon in Europe, even though self-reported mobbing shows wide variations across nations. Workplace mobbing is repetitive, unreasonable malicious behavior directed toward an employee or a group of employees, that creates risk to health and safety. It may manifest as intimidation, physical violence, discrimination, threats, social isolation, and destabilization. Mobbing may present itself as behavior, words, acts, gestures, or writings that affect personality, dignity, physical or psychological integrity (Pranji? et al., 2006).Mobbing is relatively a new term that interferes with organizations ranging from for profit companies to not-for-profit organizations. Organizational climate is an essential factor in determining the state of worker efficiency and performance. Mobbing is a key term that affects organizational climate and organizational trust at offices. The effects and consequences of negative points caused by mobbing is partly relevant in the literature which are explained in this study.This study is a quantitative study. The type of design is Hypothesis-Testing (explanatory). It is a correlational research and cross-sectional one. The data was collected through e-mail. The size of sample is 184. The respondents are the employees of three different organizations, each one from different economic sectors (such as Banking, Health and Education). According to the results of this research; mobbing affects the concepts of OC and OT bidirectionally. In this framework, when OC gets better, the rate of mobbing decreases and as the OC gets worse, the rate of mobbing increases. Similarly, when OT increases, the rate of mobbing decreases and as the OT decreases, the rate of mobbing increases.